Češi se zapojují do sbírek pro uprchlíky. Nosí oblečení, potraviny i hračky

Deky, oblečení, hračky, balenou vodu nebo třeba trvanlivé jídlo, to všechno můžou lidé darovat uprchlíkům. Sbírek pro ně v Česku přibývá. Věci přijímá například brněnská nebo hodonínská diecézní charita. V Praze pak uspořádalo sbírku Autonomní sociální centrum Klinika na Žižkově. Podle organizátorů byla třídenní humanitární akce nečekaně úspěšná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírka pro uprchlíky v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově

Sbírka pro uprchlíky v Autonomním sociálním centru Klinika na Žižkově | Foto: Veronika Hlaváčová

„Přinesli jsme vám taky tašku. Je to takový mix - nějaké hygienické potřeby, trochu jídla, dlouhé kalhoty, věci na děti,“ vysvětluje paní Anna, která přinesla dvě plné tašky věcí.

Ve dveřích ji míjí Radek, který dovezl uprchlíkům oblečení a hygienické potřeby. A další návštěvník žižkovského sociálního centra Klinika myslel i na hračky.

„Všechno je to oblečení, jsou tam hlavně oblečení a hračky. Dokonce i maska Hulka a Spidermana,“ ukazuje dárce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sbírek pro uprchlíky v Česku přibývá. Na jedno ze sběrných míst v Praze se vypravila s mikrofonem Veronika Hlaváčová

Seniorka Zuzana do sbírky přispěla také finančně. „Nechala jsem tady i nějaké peníze na benzin, protože mi to přijde strašně důležité těm lidem pomoct,“ říká.

Podobně to vnímá i další účastnice sbírky. „Přišla jsem, protože ať se to člověku líbí, nebo ne, na konci tragédie je vždycky pak jen člověk, který někde sedí a potřebuje pomoct.“

U sběrného místa zastavilo také několik firem, mezi nimi třeba výrobce potřeb na kempování. „Děláme spacáky, stany, karimatky, posíláme celkem 50 kusů,“ vypočítává zástupce firmy.

Pomoc putuje do střediska v Bělé i do Budapešti

Podle jednoho z organizátorů sbírky Tadeáše Poláka lidé dohromady přinesli věci, které zaplnily tři velké místnosti.

„K nám se to dostalo jako nápad od našich kamarádů. Vidí, že tady máme prostor, který využíváme i k sociálním aktivitám, a nám přišlo logické pomoct lidem, kteří utíkají před válkou nebo chudobou. Máme tady hodně místa, takže to přišlo rychle, že by tady mohlo být jedno ze sběrných míst,“ objasňuje Polák.

„Část věcí půjde do detenčního střediska v Bělé, tam už jsme jednu dodávku zavezli, a zbytek plánujeme odvážet průběžně do Budapešti, kde je krize velká,“ dodává organizátor sbírky.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme