Češi si oblíbili marihuanu, nejvíce drog v Praze a na severu
Výroční zprávu o problematice drog v České republice dnes zveřejní Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Dokument se týká stavu v roce 2002 a kromě informování kabinetu bude sloužit také jako podklad pro Evropskou unii. Podobné zprávy odevzdají všechny vstupující státy. Obchod s drogami se stále soustřeďuje především do už známých a vyhlášených oblastí.
"Nejvíce se drogy konzumují a distribuují v Praze a potom zejména v Ústeckém kraji," říká ředitel Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Josef Radimecký upozorňuje. "Je to v těch větších aglomeracích s velkým průmyslem a v případě severních Čech je spojeno s poměrně nízkou úrovní vzdělanosti, vysokou mírou nezaměstnanosti a další mírou sociálních problémů.
Nejoblíbenější je marihuana
Sortiment drog, které se u nás vyskytují se nemění. Říká to šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous: "Pozitivní je, že se v České republice ještě neobjevil crack. Co se týká zájmu, tam určité změny jsou. Největší nárůst je zejména u kanabisových produktů, dále navyšování zneužívání extáze. Jinak je situace stabilizovaná. K nejzneužívanějším drogám patří na české scéně pervitin."
Pervitin podle některých názorů může za to, že se u nás ve velkém nerozšířil heroin. Psycholog Ivan Douda z české organizace pro pomoc závislým Drop-In ale doplňuje, že Češi v poslední době častěji sahají po přírodních drogách. "Speciálně třeba u nás lysohlávky. Objevují se těkavé látky, různé plyny jako rajský. A to jsou ty relativně lehčí drogy."
Podle Ivana Doudy se u nás projevuje trend, který je i ve světě, a to, že velké množství mladých lidí - zhruba od 16 do 30 let bere drogy rekreačně, tedy jednou za týden nebo za několik měsíců, většinou na nějakých hudebních nebo tanečních akcích.
Vláda chce marihuanu tolerovat, postihovat dealery
Podle Petra Mareše, který má protidrogová opatření na starosti, bychom měli kouření marihuany víc tolerovat. Naopak je potřeba přitvrdit proti překupníkům drog. "Tím důvodem je uvolnit ruce represivním orgánům, protože já zároveň navrhuji, aby dealeři, kteří s drogami obchodují a především obchodníci s tvrdými drogami byli postihováni tvrdším způsobem než-li doposud."
Protidrogová rada vlády se opírá o tvrzení vědců, že marihuana sice škodí, ale ne tolik jako cigarety nebo alkohol. Těm, co marihuanu kouří a menším pěstitelům této drogy by měla hrozit nanejvýš pokuta za přestupek. Tento návrh podporuje například psycholog ze střediska Drop-in Ivan Douda, podle kterého je potřeba tresty zmírnit, protože podle statistik kouří marihuanu většina mladých lidí. Je jich asi 60-80 procent, a ti všichni teď porušují zákon.
Jsou ale i hlasy proti. Tito lidé nepovažují marihuanu výhradně za lehkou drogu, ale částečně za tvrdou. I naše politická scéna je v otázce částečné legalizace marihuany rozdělena zhruba půl na půl. Proti zmírnění trestů je například poradce ministra vnitra Jiří Vacek, který tvrdí, že zkušenosti ze států, které marihuanu tolerovaly, zatím nedokázaly, že by to situaci vyřešilo.
Navíc u nás podle Vacka nemáme vybudovanou kvalitní záchytnou síť pro uživatele drog. "Je to hlavně nesystémové. Na mne se velice často obracejí rodiče dětí pod 15 let a my nejsme schopni těmto rodičům pomoci, protože zařízení pro děti do 15 let je u nás jedno a ještě charitativně dělané. Nejdřív je potřeba vytvořit ty páteřní oblasti a potom se bavit o tom, jestli v některém z těch krajů experimentovat."
Podle Vacka se objevil ještě další problém - tam, kde se volně distribuují měkké drogy, se prý pod pultem objevují i tvrdé drogy - heroin nebo kokain. Ale další názory říkají, že kdyby bylo pěstování marihuany doma do určitého množství povoleno, kuřáci vby nemuseli k dealerům, a tím pádem by měli k tvrdým drogám dál.
Větším problémem jsou drogy tolerované
Radimecký však přiznává, že společensky tolerované drogy mohou být větším problémem, než drogy ilegální. "Myslím, že to je veřejné tajemství, že užívání alkoholu a tabáku způsobuje naší společnosti větší škody než užívání ilegálních drog a do určité míry ovlivňuje postoj k užívání marihuany nebo extáze. Pokud je společnost velmi tolerantní k užívání alkoholu a tabáku, pokud jsme tolerantní k masivní reklamě a alkohol a tabák jsou velmi snadno dostupné mladým lidem. Nepřímo to ovlivňuje jejich tendenci zkoušet další typy drog, ilegální."