Češi stále pomáhají obětem asijské apokalypsy

Pocit sounáležitosti u českých občanů a firem ani po více než dvou týdnech od katastrofy neodezněl a na konta humanitárních organizací stále přicházejí peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otec chrání dceru při čekání na potraviny | Foto: EPA

Česká pobočka UNICEF získala zatím na humanitární projekty zhruba 14 milionů korun, Český červený kříž 5,5 milionu. Na účtu nadace Člověk v tísni je 80 milionů.

Podle předsedy správní rady Nadace Adra Vítězslava Vursta, je česká společnost otevřena a naši lidé pomáhají i přes hranice, a to je dobrý signál i do světa.

Adra získala od lidí už skoro 80 milionů korun, na její konto prostřednictvím DMS přitékají peníze nepřetržitě. Pro představu: v minulých dnech tempem 100 000 korun za hodinu, nyní to mírně klesá.

Adra 85 procent financí věnuje na budoucnost postižených oblastí: zdroje vody, sanitární zařízením, mateřská škola, lodě pro rybáře. Tedy obnova života komunit, pokud možno za aktivní pomoci místního obyvatelstva.

Na úterní dárcovské konferenci OSN v Ženevě na pomoc obětem vln tsunami se během několika hodin vybralo v závazných příslibech 717 milionů dolarů. Jsou to téměř tři čtvrtiny z 977 milionů dolarů, které minulý týden požadoval generální tajemník OSN Kofi Annan.

Zástupce generálního tajemníka OSN Jan Egeland včera vyzval politiky postižené části světa k maximální spolupráci při poskytování zahraniční pomoci a místní guerilly, které humanitární pomoc loupí, aby vyhlásily příměří. Koordinátor humanitární pomoci současně vyzval: "Potřebujeme rychle více hotových peněz, více konkrétních závazků, které by podpořily naše úsilí v následujících šesti měsících." Současně ale podle něho záchranné operace v jihovýchodní Asii předčily očekávání a vyjádřil naději, že se nevyplní pesimistické předpovědi možného výskytu epidemií.

Naopak Světová zdravotnická organizace varovala postižené země, že by měly být v příštích dvou týdnech opatrné kvůli pokračující hrozbě rozšíření epidemií. Právě tento časový interval je pro šíření chorob kritický.

Česká republika v jihovýchodní Asii nadále pohřešuje 12 občanů. Nezvěstných, u kterých je naděje na přežití minimální, zůstává sedm.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme