Češi stále pomáhají obětem asijské apokalypsy

Pocit sounáležitosti u českých občanů a firem ani po více než dvou týdnech od katastrofy neodezněl a na konta humanitárních organizací stále přicházejí peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otec chrání dceru při čekání na potraviny | Foto: EPA

Česká pobočka UNICEF získala zatím na humanitární projekty zhruba 14 milionů korun, Český červený kříž 5,5 milionu. Na účtu nadace Člověk v tísni je 80 milionů.

Podle předsedy správní rady Nadace Adra Vítězslava Vursta, je česká společnost otevřena a naši lidé pomáhají i přes hranice, a to je dobrý signál i do světa.

Adra získala od lidí už skoro 80 milionů korun, na její konto prostřednictvím DMS přitékají peníze nepřetržitě. Pro představu: v minulých dnech tempem 100 000 korun za hodinu, nyní to mírně klesá.

Adra 85 procent financí věnuje na budoucnost postižených oblastí: zdroje vody, sanitární zařízením, mateřská škola, lodě pro rybáře. Tedy obnova života komunit, pokud možno za aktivní pomoci místního obyvatelstva.

Na úterní dárcovské konferenci OSN v Ženevě na pomoc obětem vln tsunami se během několika hodin vybralo v závazných příslibech 717 milionů dolarů. Jsou to téměř tři čtvrtiny z 977 milionů dolarů, které minulý týden požadoval generální tajemník OSN Kofi Annan.

Zástupce generálního tajemníka OSN Jan Egeland včera vyzval politiky postižené části světa k maximální spolupráci při poskytování zahraniční pomoci a místní guerilly, které humanitární pomoc loupí, aby vyhlásily příměří. Koordinátor humanitární pomoci současně vyzval: "Potřebujeme rychle více hotových peněz, více konkrétních závazků, které by podpořily naše úsilí v následujících šesti měsících." Současně ale podle něho záchranné operace v jihovýchodní Asii předčily očekávání a vyjádřil naději, že se nevyplní pesimistické předpovědi možného výskytu epidemií.

Naopak Světová zdravotnická organizace varovala postižené země, že by měly být v příštích dvou týdnech opatrné kvůli pokračující hrozbě rozšíření epidemií. Právě tento časový interval je pro šíření chorob kritický.

Česká republika v jihovýchodní Asii nadále pohřešuje 12 občanů. Nezvěstných, u kterých je naděje na přežití minimální, zůstává sedm.

Milan Kopp, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme