Češi stále rozděleni v názoru na rozpad federace

Ani deset let po rozdělení Československa nemají Češi na tento krok jednoznačný názor. Vyplývá to z prosincového bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi. Podle poloviny dotázaných bylo rozdělení společného státu špatným rozhodnutím. Obnovení Československa si přitom už většina lidí nepřeje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European phyto mesaures for potato

Za chybu považují rozdělení Československa většinou starší lidé - ke Slovákům totiž měli řadu let velmi blízko. "Podstatná je právě ta ztráta každodenních kontaktů, vytvořených buď pracovně, přátelsky anebo v nějakých příbuzenských vztazích," konstatuje socioložka STEMu Věra Haberlová.

Ještě před rokem 1993 byli proti rozdělení státu podle tohoto průzkumu asi dvě třetiny lidí. V průběhu let se ale s rozpadem federace už řada z nich smířila. "Je to smíření s tím a možná i konstatování, že to takto jde a že přece jenom nějakým způsobem jsou ty dva státy schopny spolu spolupracovat úžeji třeba než s dalšími zeměmi."

Podle Věry Haberlové se v dohledné době názor mezi veřejností na rozdělení Československa nevyjasní. Lidí, kteří si pamatují život ve společném státě, je totiž stále dost. Teprve mladší generace začne považovat rozpad země za správný. Přispět by k tomu měl také vstup do Evropské unie.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme