Češi stále účinněji poskytují první pomoc, potvrdili záchranáři

Češi se zlepšují ve schopnosti poskytnout první pomoc. Podle zkušeností pražské záchranky až osmdesát procent laiků umí dát v krizi účinnou srdeční masáž, záchranáři to přičítají zjednodušení první pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první pomoc

první pomoc | Foto: Lucie Zemanová

U pacienta v bezvědomí se už nedoporučuje neoblíbené a náročné dýchání z úst do úst, ale pouze včas a účinně masírovat srdce. Času je totiž dost jenom na kurzech první pomoci, kterých je čím dál tím víc.

„Máte nemocného na zemi, má uvolněný oděv, zakloněnou hlavu, vyčištěná ústa a vy začínáte s nepřímou srdeční masáží. Na hrudníku si orientačně najděte dolní konec hrudní kosti,“ navádí jedna z instruktorek.

Zjednodušování pravidel první pomoci chválí také lékař z Karlových Varů Jiří Maruna, který jezdí se záchrankou už 16 let a může srovnávat schopnosti lidí zareagovat v krizi:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Jansová zaznamenala reakce záchranářů na zjednodušení pravidel první pomoci

„Třeba typická je resuscitace člověka bezvědomého, kterému nefunguje ani srdíčko, ani dýchání. Dřív bylo velice složité současně dýchat, zaklánět hlavu, různě uvolňovat dýchací cesty, masírovat. Dneska se to převádí na kvalitní srdeční masáž, uvolnění dýchacích cest a komunikaci s dispečerkou záchranné služby, která ho takzvanou telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitací navádí, co má ještě udělat, a současně zjišťuje stav nemocného.“

Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze laici výrazně pomáhají záchranářům dosáhnout výborného výsledku – až 35 procent úspěšných resuscitací při náhlé zástavě oběhu. V březnu začnou se studií, která by měla prokázat právě účinky srdeční masáže spojené s ochlazováním pacientova těla.

„Budeme pokračovat v laické resuscitaci, která nejspíš bude na místě před naším příjezdem, tím, že použijeme přístroje pro nepřímou srdeční masáž a začneme pacienta ochlazovat chemickým způsobem. Naložíme ho a co nejrychleji ho dopravíme na cílové pracoviště, kde objasní srdeční činnost nebo prokrvení srdečního myokardu. Pakliže tam bude nějaký vytvořený počínající infarkt myokardu, tak obnoví to řečiště, případně obnoví činnost myokardu, aniž by se muselo nadále masírovat nebo provádět srdeční masáž.“

Studie, na které se bude podílet také Všeobecná fakultní nemocnice, potrvá dva roky.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme