Češi učili afghánské piloty vrtulníků opravovat si svoje stroje

Čtyři a půl měsíce členové českého leteckého poradního týmu školili v Kábulu Afghánce v létání na ruských strojích, ale hlavně, jak si opatřovat náhradní díly a samostatně vrtulníky opravovat. Jednotka se nedávno vrátila domů a nyní byli účastníci mise oceněni v národním památníku na Vítkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitevní vrtulník Mi-24 české armády | Foto: Armáda ČR

Na Vítkově ocenil účastníky mise i první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

„Sehráli jsme tam velice důležitou roli při výcviku místních afghánských sil. Aby se tamní piloti dokázali postavit na vlastní nohy. Aby dokázali létat a v budoucnu si sami zajišťovat náhradní díly a opravy vrtulníků bez cizí pomoci,“ vysvětlil Baloun hlavní úkoly mise.

Přehrát

00:00 / 00:00

V národním památníku na Vítkově byli oceněni účastníci mise, kteří v Afghánistánu cvičili místní piloty vrtulníků. Na Vítkově natáčela Věra Masopustová

Výcvik mají sice pod patronací Spojené státy, Afghánci ale létají na ruských vrtulnících stejně jako Češi, a právě proto má naše armáda výcvik na starosti.

„Program již běží dlouho, piloti jsou proto již vycvičeni a my s nimi děláme specializované druhy výcviku. Začínáme teorií, pak se jde na simulátor a následně na ostrý let,“ popsal velitel jednotky Ivo Pacovský, jak výcvik vypadá v praxi.

Víc než hrozby teroristického útoku na základnu se čeští vojáci obávali toho, jak se o útocích na zahraniční vojáky mluví doma v médiích. Tedy, co si o tom jejich blízcí přečtou, tvrdí Aleš Polášek, který školil afghánský pozemní personál:

„Pak jim člověk musel složitě odpovídat, že se nás to zrovna netýká. Že to postihlo jinou jednotku v jiné části země. Bohužel je to prezentováno tak, že to ti lidé v ten okamžik vidí vše plošně a mají obavy.“

Spolu s leteckým poradním týmem byli na Vítkově ocenění i vojáci, kteří v Londýně zajišťovali zázemí pro námořní operaci NATO ATALANTA. Ta má za úkol chránit lodě před somálskými piráty v Adenském zálivu.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme