Češi uctili památku obětí teroristických útoků

Česká republika se připojila k desítkám zemí světa a uctila památku obětí loňských teroristických útoků na Spojené státy. Na 3000 lidí, kteří přišli o život během leteckých atentátů na New York a Washington, vzpomínali Češi mimo jiné u sochy sv. Václava v Praze, na pražském Vítkově či v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pietní akt

pietní akt | Foto: Michal Kamaryt

Roční výročí teroristických útoků na New York a Washington by podle politiků mělo být výzvou k zamyšlení. Prezident Havel vyzval k tomu, aby lidé při této příležitosti projevili sounáležitost s Američany. Patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz zase vyzval duchovní a věřící, aby se právě dnes modlili za světový mír a pokoj mezi národy.

Památku lidí, kteří zahynuli při loňských teroristických útocích na Spojené státy, uctil minutou ticha uctil na svém zasedání kabinet Vladimíra Špidly. Ministři zároveň přijali prohlášení, ve kterém se jasně přihlásili k Severoatlantické alianci a zdůraznili význam listopadového summitu NATO pro bezpečnost. Na summitu, které bude hlavní město hostit 21. a 22. listopadu, rozhodne aliance mimo jiné o dalším boji proti terorismu a ostatním hrozbám současného světa.

V souvislosti s výročím teroristických útoků na Spojené státy má podle českého ministra vnitra Stanislava Grosse i Česká republika vytipovaný seznam citlivých míst, které budou bezpečnostní složky monitorovat. Gross ale nemá informace o tom, že by toto výročí představovalo pro Českou republiku nějaké riziko. Ani pražské letiště v Ruzyni nechystalo žádné škrty v letovém plánu. Linka Praha - New York byla zcela vyprodána.

Za ministerstvo obrany položil na Vítkově věnec na památku obětí loňské tragédie náměstek Jaroslava Tvrdíka Štefan Fülle. "Změnil bezpečnostní prostředí po celém světě i v České republice ve spojence Spojených států," Společně s americkým velvyslancem Craigem Stapletonem pak účastnící shromáždění uctili oběti teroristů minutou ticha, po ní zazněla vojenská večerka.

Ve zcela zaplněné katedrále svatého Víta v Praze začalo ekumenické shromáždění zahajovací motlitbou, kterou v češtině přednesl páter Vojtěch Eliáš a v angličtině americká augustián William Fakes. V prvních řadách ho sledovali nejvyšší ústavní činitelé - prezident Havel s chotí, Petr Pithart, Lubomír Zaorálek a Vladimír Špidla. Kromě motliteb a čtení z Písma zazněly i tóny Ave Maria. Celé shromáždění bylo velmi prosté, bez světských vystoupení a projevů.

Bez projevů se odpoledne obešla také pietní vzpomínka na oběti loňského teroristického útoku na USA, která začala krátce před 15:00 na Václavském náměstí v Praze. Sochu sv. Václava zdobily česká a americká vlajka, na podstavci se kromě kytic objevila i americká hasičská uniforma.

Pardubice se jako jediné město v republice připojily k unikátnímu celosvětovému projektu Rolling Requiem, který se váže právě k událostem 11. září ve Spojených státech. Před vchodem pardubické multiarény vlaje česká a americká vlajka a na vyhrazeném pietním místě září svítí několik desítek svíček. Na podiu se sešlo 210 pěvců z jedenácti sborů. Kolegy z jiných orchestrů si na pomoc přizvala i Komorní filharmonie, celkem tak účinkuje okolo 260 umělců. Vzhledem k tomu, že Requiem je v latině, byl přizván herec Jan Tříska, který mezi jednotlivými částmi recituje překlad díla.

Vstupné je dobrovolné a všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář. Výtěžek z akce poputuje na konto humanitární organizace ADRA a je určen na pomoc obětem terorismu a také postiženým letošními záplavami.

Dana Jaklová, Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme