Češi unesení v Libanonu nemají nárok na čtyřicetimilionové odškodné, rozhodl soud

Soud v úterý zamítl žalobu čtyř Čechů unesených v Libanonu. Každý požadoval po státu deset miliónů korun jako odškodné. Podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 ale čtveřice neprokázala, že stát v jejich případu selhal a mohl únosu zabránit. Rozsudek není pravomocný.

Praha (Aktualizováno: 16:31 30. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský městský soud 22. září 2015 rozhodoval o přípustnosti vydání trojice cizinců viněných ze spolupráce s teroristy do Spojených států. Na snímku Alí Fajád

Pražský městský soud 22. září 2015 rozhodoval o přípustnosti vydání trojice cizinců viněných ze spolupráce s teroristy do Spojených států. Na snímku Alí Fajád | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Soudkyně Edita Votočková odmítla předvolat další svědky, jak žádala žalující strana. Votočková označila žalobu za spekulace bez důkazů.

„Tvrzení žalobců, která jsou obsažená v žalobě, jsou spekulacemi, jejichž opakem by pak mohla být spekulace, že to byli právě oni, kteří dostali svou cestou Českou republiku do situace, kdy mohla být vydírána,“ citoval Radiožurnál Votočkovou.

Překladatel Adam Homsi se chce odvolat. Dodává, že 199 dní v zajetí špatně snášela hlavně jeho rodina. „To poznamenalo třeba moje rodiče, kteří už jsou starší, mnohem hůře než mě samotného, když já jsem byl obětí,“ dodal Homsi.

Libanonský agent

Muži se do vlasti vrátili v únoru 2016. A v den jejich návratu byl z vazby propuštěn libanonský agent Alí Fajád, o jehož vydání Česko požádaly USA kvůli podezření z napojení na teroristickou organizaci.

Na snímku zleva jsou advokát Jan Švarc, reportéři Pavel Kofroň a Miroslav Dobeš a tlumočník a překladatel Adam Homsi na chodbě soudu | Zdroj: ČTK

Unesení Češi tvrdili, že český vyjednávací tým během tajných schůzek v říjnu 2015 požádal Libanonce v přepočtu o 162 milionů korun. Výměnou za to prý vyjednavači slíbili, že zařídí propuštění Alího Fajáda z českého vězení.

Jeden z unesených, Fajádův advokát Jan Švarc říká, že kvůli tomu byl on i jeho kolegové v zajetí mnohem déle. Proto chtějí odškodnění. „My proto máme jediný podklad, máme důkaz ten, že nám to řekli únosci. To všichni z nás můžou potvrdit,“ řekl Radiožurnálu Švarc.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová říká, že takové informace nemá. „Ve věci únosu českých občanů v Libanonu ministerstvo zahraničí nedisponuje žádnými informacemi, které by se mohly týkat zmíněného obvinění týmu českých vyjednavačů s žádosti o úplatek. Více záležitost komentovat nemůžeme,“ popsala Lagronová.

Vyšetřování kauzy Fajád se odkládá. Policie nemá dostatek informací

Číst článek

Celý případ policie letos v listopadu odložila. Kromě toho, že zjišťovala, kdo pětici unesl, tak prověřovala i roli samotného Švarce. Detektivové měli podezření, že celý únos zorganizoval, aby dostal libanonského agenta Fajáda z vězení. To se ale nakonec neprokázalo.

„Policie prověřování této věci odložila, nepodařilo se zjistit takové skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby,“ mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Radiožurnál letos upozornil, že v samotném propuštění údajného agenta Fajáda se velmi angažoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Šéf české justice byl za Fajádem osobně ve vězení, a nechal ho dokonce zavolat ze svého mobilního telefonu. Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako svévolný a neobvyklý.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme