Češi uspěli mezi 24 státy ve výzkumu vzdělanosti, v matematice jsou devátí

Po letech přišla dobrá zpráva pro české školství. V mezinárodním srovnání Češi zabodovali. Přestože matematika v tuzemsku není oblíbeným předmětem, v porovnání s dalšími 23 vyspělými státy mají Češi nadprůměrné výsledky a čísla jsou jejich předností - patří jim deváté místo. Výzkumu se zúčastnilo přes šest tisíc obyvatel České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematika. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Pro testování matematické gramotnosti bylo vyhrazeno dostatek času, zhruba asi dvě hodiny. Otázky nebyly nijak náročné, takže již po polovině tohoto času jsem byl s celou prací hotov,“ říká jeden z respondentů.

Kilo hroznového vína stojí po dvacetiprocentní slevě 40 korun. Jaká byla jeho původní cena? To byl jeden z úkolů matematické gramotnosti v mezinárodním výzkumu PIAAC. A Češi v ní měli nadprůměrné výsledky. Problém jim nedělá ani čtenářská gramotnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledky mezinárodního výzkumu vzdělanosti dospělých se zajímala Klára Bílá

„Důležitým zjištěním je, že Česká republika dopadla srovnatelně se Slovenskem, takže bez ohledu na to, jaké jsou změny ve vzdělávacích systémech, výsledky v obou zemích jsou stále velmi podobné."

„Dobrým zjištěním také je, že ve všech oblastech jsme dopadli srovnatelně nebo lépe než naši sousedé. V řešení problémů v prostředí informačních technologií nás předhonilo Německo,“ popisuje národní koordinátorka výzkumu Jana Straková.

Výzkumu se zúčastnili dospělí ve věku od 16 do 65 let. Vyplňovali testy a dotazníky. Čtvrtina z nich ale nezvládla práci s počítačem. Není se za co stydět, jde o mezinárodní průměr.

„Česká republika se vyznačuje tím, že má nadprůměrné výsledky nejstarší věkové kohorty 55 plus. Výsledky nejmladších jsou v mezinárodním srovnání průměrné až nadprůměrné. Je to pro nás dobrá zpráva, která říká, že není třeba ve vztahu ke vzdělání panikařit,“ dodává Straková.

Výzkum dospělých podpořilo i mnoho známých osobností. Ve spotu třeba zpěvák Radek Banga. „Tyto výzkumy pomáhají tomu, aby školství vědělo, kam zaměřit peníze, pozornost. V tom vidím smysl."

S výsledky výzkumu dál bude pracovat ministerstvo školství i práce.

Úroveň vzdělání na českých školách | Foto: ČTK

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme