Češi v cizině volí na 108 místech po celém světě

Zatímco v Česku se volební místnosti otevřely úderem páteční 14. hodiny, v různých zemích světa mohou čeští voliči hlasovat už od včerejšího večera. Jak uvádí česká diplomacie, celkem je v zahraničí k dispozici 108 hlasovacích míst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman volí v newyorském Českém centru  

Miloš Forman volí v newyorském Českém centru   | Zdroj: ČTK

Do zvláštních voličských seznamů se nechalo zapsat více než 6000 lidí. Hlasovat v cizině mohou ale i držitelé voličských průkazů vydaných v České republice.

Jako první včera mohli už od 19 hodin našeho času hlasovat voliči na velvyslanectvích v Brasílii a Buenos Aires a na generálním konzulátu v Sao Paulu. Dnes ráno je od šesti hodin středoevropského letního času k dispozici i vůbec nejvzdálenější volební místnost - v australském Sydney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v afghánské provincii Lógar popsal Radiožurnálu velitel českého kontingentu Rudolf Honzák

V afghánské provincii Lógar české úřady kvůli volbám otevřely dokonce zvláštní konzulární pracoviště. V oblasti působí český provinční rekonstrukční tým a vojenská jednotka.

Podle velitele kontingentu plukovníka Rudolfa Honzáka se na základně Shank zaregistrovalo 170 českých občanů, což je asi 60 procent oprávněných voličů.

„Je vidět, že o volby zájem je, nicméně příslušníci kontingentu se rozhodovali sami. Naší povinností je vytvořit vojákům podmínky k účasti, například dnes ráno jsme ještě na základnu přepravovali vojáky, kteří v současné době plní operační úkoly mimo základnu,“ řekl Radiožurnálu Honzák.

Ve 14 hodin místního, tedy v osm hodin našeho času se otevřely volební místnosti i v Čínské lidové republice. Čeští občané mohou volit na velvyslanectví v Pekingu a generálních konzulátech v Šanghaji a Hong Kongu.

V Pekingu se očekává účast kolem padesáti lidí a podobné je to i v Hong Kongu. „Už v první hodině jsme přivítali víc než deset voličů, což je slušné, protože očekáváme zhruba 50 voličů. Toto číslo tvoří dvě skupiny, jednak zhruba 30 našich krajanů a víme již o zhruba dvaceti českých turistech,“ říká generální konzul ČR v Hongkongu Jaroslav Kantůrek.

O něco málo více voličů očekávají představitelé generálního konzulátu v Šanghaji, a to i kvůli konání Světové výstavy EXPO 2010.

Vlk volil v Izraeli. Je to povinnost, říká

Mezi prvními voliči na české ambasádě v Tel Avivu hlasoval i bývalý primas český kardinál Miloslav Vlk. Ten po skončení svého působení v pražském arcibiskupském paláci v dubnu odjel na studijní pobyt na palestinská území a do Izraele. Českému rozhlasu ke své účasti ve volbách řekl:

Kardinál Miloslav Vlk hlasuje na české ambasíádě v Tel Avivu | Foto: Břetislav Tureček

„Je přece povinnost každého občana, aby k volbám šel. Ne jako to bývalo za komunismu, že se dělaly čárky, ale taková morální povinnost. Je to veliká příležitost, jak se účastnit veřejného života a rozhodovat o základních věcech, takže bylo mou povinností, abych se tomuto nevyhnul.“

S několika stovkami voličů počítají zastupitelské úřady v Rusku. Hlasovat je tam možné na třech místech - na konzulátech v Moskvě, Petrohradu a Jekatěrinburku.

Na všech třech místech se bude volit v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin lokálního času - to znamená v Moskvě a Petrohradu s dvouhodinovým předstihem oproti Praze, v Jekatěrinburku se čtyřhodinovým. Výsledky sečtou volební komise přímo na místě a předají ke zpracování do České republiky.

Přes 450 voličů čekají na českém konzulátu v Bruselu. Hlasovat pravděpodobně přijdou hlavně zaměstnanci evropských institucí. Belgie se tak může stát nejlidnatějším volebním okrskem v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasování Čechů v Rusku a v Bruselu sledují zpravodajové Lenka Kabrhleová a Pavel Novák

Zájem účastnit se voleb mají především lidé, kteří v Bruselu dočasně pracují a zachovali si pevné vazby k Česku. Na zvláštní seznam voličů se jich podle informací konzulátu zapsalo více než 400. Další desítky, možná i přes 100, jich může přijít s voličskými průkazy.

U krajanů žijících v Belgii dlouhodobě se ale velký zájem o české volby nepředpokládá, Říká předsedkyně krajanského spolku Beseda Anita Březinová-Vannese:

„Oni v podstavě nemají důvod. Když si řeknou, že by v sobotu měli jet 50 kilometrů do Bruselu vlakem. Staří krajané nemohou, protože je nemá kdo odvézt, a ti mladší jsou třeba v práci a zájem nemají.“

Pavel Novák, Robert Mikoláš, Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka, Martina Hanáčková, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme