Češi v Německu nepřijdou o svůj důchod

Češi pracující v Německu nepřijdou o svůj důchod. Zaručuje to mezistátní smlouva nařizující výplatu penze v jednotné evropské měně, za dobu po kterou ve Spolkové republice pracovali. Úmluva dále zajišťuje poskytnutí neodkladné zdravotnické péče. Podobnou dohodu máme například také s Rakouskem, Francií a Lucemburskem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Šilhanová z ministerstva zdravotnictví Radiožurnálu vysvětlila, koho se tyto smlouvy přesně týkají. "Rozdělují se skupiny osob na osoby, které se trvale přestěhují do druhé země a přesto si ponechají nárok na to, aby jim byly hrazeny dávky, respektive zdravotní péče z té země, odkud pocházejí, například důchodci. Jiná situace je u zaměstnanců, tam platí pravidlo, že přestanete být pojištěncem u nás. Další situace je turistika, to jsou krátké pobyty a u těchto pobytů se to omezuje na nutnou a neodkladnou péči."

Turistům je však i nadále doporučováno uzavřít cestovní pojištění. Jinak totiž budou muset u lékaře doplácet, například za recept nebo za pobyt v nemocnici.

Úmluva navíc umožňuje vzájemný převod důchodových dávek, podle počtu odpracovaných let. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla Radiožurnálu vysvětlil význam této dohody. "Pohyb mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo je nejintenzivnější ve vztahu k veškerým ostatním zemím. Týká se to statisíců a miliónů občanů obou zemí, čili ta smlouva je velkým krokem k jednotnému sociálnímu prostředí. Mimo smlouvu zůstala oblast rodinných dávek (přídavky na děti), dávek v nezaměstnanosti a stranou také zůstalo pohřebné."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme