Češi věří lékařům a lékárníkům, i když připouští tlak farmaceutických firem

Zvláštní kombinaci důvěry a pochyb nabízejí výsledky výzkumu agentury Factum Invenio, která zjišťovala, jaký vztah mají čeští pacienti k lékařům a lékárníkům. Většina dotázaných jim na jednu stranu věří, tři čtvrtiny respondentů ale doktory zároveň podezírají, že jsou ve vleku farmaceutických společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nádražní budově najdou zákazníci mj. i lékárnu | Foto: Tomáš Adamec

Podle výzkumu je devět z deseti dotázaných Čechů je přesvědčeno, že lékař jim napíše nejvhodnější lék. Sedm lidí z deseti se ale domnívá, že lékaři jsou na výplatní pásce farmaceutických firem za to, že předepisují vybrané léky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry výzkumu přiblížil v Ozvěnách dne ředitel Factum Invenio Jan Herzmann

Ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann ale říká, že tato zjištění nejsou v rozporu.

„Pacienti věří, že lékař jim sice předepisuje lék podporovaný určitou farmaceutickou firmou, ale ne takový, který by jim ublížil,“ vysvětluje Herzmann.

Důvěra vůči lékařům je podle něj tradiční a v průběhu let se nemění, a to nejen ve vztahu k předepisovaným lékům.

„Lékař je stále u české veřejnosti velká autorita. Zásadním způsobem s tím nepohnula ani akce Děkujeme, odcházíme,“ připomněl Herzmann letošní protest doktorů.

Podobně jsou na tom podle něj i lékárníci. „Rozhodně nejsou považováni za pouhého prodavače,“ potvrzuje ředitel Factum Invenio. „Přece jenom je ale na prvním místě lékař, takže pokud přijde člověk do lékárny s pevným doporučením od lékaře, bude pravděpodobně vyžadovat ten lék, který mu předepsal lékař,“ dodal.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme