Češi vstupují do manželství stále později

Zatímco před dvanácti lety se ženy poprvé vdávaly v průměru ve třiadvaceti letech, loni jim v době prvního sňatku bylo o pět let více. Podobný posun nastal i u mužů. Ti se loni ženili v průměru ve třiceti. Páry odkládají také rodičovství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba | Foto: Jan Rosenauer

Ženám bylo loni v době narození prvního dítěte v průměru 26 let. Byly tedy o čtyři roky starší než prvorodičky v roce 1993. Podle Bohdany Holé z Českého statistického úřadu se ale v posledních letech zvyšuje plodnost.

"Takže je naděje, že populační ročníky ze sedmdesátých let si konečně začínají pořizovat děti. Nemůžeme teď říct, jestli opravdu většina žen narozených v sedmdesátých letech si pořídí děti, nebo jestli konečná plodnost, s kterou ta generace skončí, bude nižší než byla dosud," říká Holá.

Podle statistiků přibývá bezdětných párů a také lidí, kteří žijí osaměle. Mnozí dávají přednost profesní kariéře. Vývoj tak u nás od devadesátých let kopíruje západní společnosti, které jím prošly už dříve.

Lidé se dnes také později rozvádějí. Zatímco před dvanácti lety byl průměrný věk ženy při rozvodu 33 let, dnes je jim 37 let, mužům 40 let. Podle statistiků se dnes manželé chovají odpovědněji, klesá totiž počet rozvedených párů s nezletilými dětmi.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme