Češi vybírají potraviny podle ceny, odhalil průzkum

Čeští spotřebitelé si i nadále vybírají potraviny více podle ceny než podle kvality. Navíc nečtou etikety potravin. K takovým závěrům dospěla Státní zemědělská a potravinářská komise, která si nechala zpracovat sociologický výzkum, jehož výsledky dnes prezentuje na potravinářském veletrhu Salima 2010.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup

nákup | Foto: Jan Rosenauer

V materiálu, do kterého měl Český rozhlas možnost nahlédnout, nazvaném ,Český spotřebitel a potraviny' se konstatuje například to, že potraviny na trhu lze považovat za bezpečné. Spotřebitelé nicméně čtou méně a méně informace na potravinách a přestávají jim věřit.

Přesto je podle mluvčí komise Martiny Šmídtové důležité, aby lidé etikety četli. "Je to jediný identifikátor kvality," podotkla Šmídtová. Výrobce totiž musí podle zákona na etiketě označit, co všechno potravina skutečně obsahuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí komise Martina Šmídtová ve Světě o desáté.

I to však někdy výrobci nedodržují. Z průzkumu vyplynulo, že začíná být problém ve způsobu jejich prezentace potraviny a s tím souvisejícím klamáním spotřebitele.

"Klamání spotřebitele má různé podoby. Nejčastěji bojujeme s tím, že výrobci deklarují určité složení potraviny, například cenné složky, ale ve skutečnosti potravina nic takového neobsahuje," řekla mluvčí komise.

Spotřebitelé podle výzkumu preferují jednorázové nákupy ve velkých provozovnách, jako jsou hypermarkety a diskonty. Přičemž obliba diskontů stále narůstá. Spotřebitelé také nadále preferují cenu. "Cena má výraznou roli při vybírání potravin," dodala Šmídtová.

Samotný výzkum probíhal na podzim 2009 na vzorku více jak tisícovky respondentů. Složení respondentů pak kopírovalo sociodemografické složení české populace.

Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme