Češi vyvinuli bezpečnostní známky, které ochrání platební karty před kopírováním

Čeští kriminalisté vymysleli novou metodu, která lépe ochrání platební kartu před zloději. Stačí nalepit na magnetický proužek bezpečnostní známku, která zabrání, aby pachatelé přečetli všechna data z karty a vyrobili si kopii karty. Nikde v Evropě podobná technologie neexistuje a Kriminalistický ústav si na ni podal patentovou ochranu. Banky jsou však zatím k novince skeptické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalistický ústav představil speciální hologramickou bezpečnostní známku, která zabrání skimmingu | Foto: Petra Benešová

Bezpečnostní známky fungují proti takzvanému skimmingu, tedy kopírování dat z karet, podle kterých si zloději udělají padělky. Ochranná známka je hologramická nálepka, která zabraňuje čtení dat z magnetického proužku karty.

„Pokud umístíme na magnetický proužek ochrannou známku dva centimetry od pravého okraje, podvodníci dostávají naprosto nesmyslná data, která nejsou schopní zrekonstruovat,“ vysvětluje Jiří Soutor z Kriminalistického ústavu.

Je tedy úplně jedno, jestli je v bankomatu nainstalováno skimmovací zařízení, které kopíruje data a s pomocí kamery nebo falešné klávesnice čte ochranný PIN kód. Většina bankomatů už dnes čte data na kartách z čipů, takže i s přelepených magnetickým proužkem lidem peníze vydají.

Horší to je u některých platebních terminálů v obchodech, které jsou nastavené jen na čtení magnetických proužků. Pokud na kartu nalepíte známku, bankomat kartu vrátí.

Používání platebních karet je v Česku stále relativně bezpečné, tvrdí experti

Číst článek

Technologii navíc nelze použít kdekoliv. „To je ochrana, která platí pouze pro Evropu, maximálně Austrálii. Všude tam, kde je na platební kartě magnetický proužek i čip. Nelze ji použít ve Spojených státech ani jinde v Americe,“ upozorňuje Jiří Soutor.

Kriminalisté na bezpečnostní známce pracovali několik měsíců a technologie teď čeká na patentovou ochranu.

Podle České bankovní asociace už banky o bezpečnostních známkách vědí. Zatím k nim ale mají výhrady, protože nálepka podle nich omezuje funkce karty. Například před některými bankomaty jsou ještě dveře, které se otevírají právě kartou s magnetickým proužkem. Pokud je proužek přelepený známkou, k bankomatu se zákazník vůbec nedostane.

Více informací o nové ochranné známce najdou lidé na internetových stránkách www.stopskimmingu.cz, kde jsou také kontakty, jak známku získat.

Petra Benešová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme