Češi zadržováni v Zambii kvůli podezření ze špionáže jsou doma

Tři Češi, kteří byli zadržováni v Zambii kvůli podezření ze špionáže, jsou doma. Do Česka se vrátili už před několika dny. Muži, kteří přijeli do Zambie za turistikou, byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotograf (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Nemůžu potvrdit, že tři Češi zadržovaní v Zambii byli propuštěni, ale máme informace o tom, že jsou v pořádku v České republice se svými rodinami. Strávili zde poslední dny roku 2011,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Soudní spor bude podle něj v Zambii nadále pokračovat pravděpodobně bez jejich přítomnosti. „A věříme, že ukáže, že obvinění byla falešná a že ti tři Češi jsou skutečně nevinní,“ dodal.

Všichni tři vinu odmítají s tím, že pořizovali pouze běžné turistické fotografie. Důkazy proti nim jsou sice podle zambijského právníka nicotné, muži nicméně nesměli do konce soudu opustit Zambii. Jak se proto tři muži dostali do Česka zatím není jasné.

Spekulace, že se jednalo o tajnou akci, na které se podílely české tajné služby, mluvčí ministerstva zahraničí komentovat nechtěl. „Nemůžu vám k tomu nic říct, nebudu komentovat žádné okolnosti jejich odchodu ze Zambie.“

Tři muži z ČR přijeli do Zambie jako turisté, a když pořizovali snímek letadla na letišti, zadržela je vojenská policie. V jejich fotoaparátu pak policisté našli další údajně ‘kompromitující‘ snímky.

Silvie Třeslínová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme