Češi zatčení v Řecku budou souzeni za špionáž, jejich odvolání soud zamítl

Češi, které v září zatkla řecká policie, budou souzeni za špionáž. Řecký soud totiž zamítl jejich odvolání. Rodiče obou mužů žádají o pomoc při jejich osvobození i vládu České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr ze hry Arma 3

Záběr ze hry Arma 3 | Foto: Bohemia Interactive

Ivan Buchta a Martin Pezlar dostali tento týden rozhodnutí řeckého soudu.

Píše se v něm, že jejich odvolání proti obvinění ze špionáže bylo zamítnuto, stejně jako žádost o propuštění na kauci. Oba muži tak budou v Řecku za špionáž souzeni.

Jejich rodiče dnes vydali prohlášení, ve kterém píší, že jsou zdrceni a plni zoufalství, že oběma synům za téměř 70 dní v řeckém vězení ještě nikdo nedokázal z absurdní a nespravedlivé situace pomoci. Nemůžou pochopit, že se něco takového děje v civilizovaném světě, a doufají, že jim někdo podá pomocnou ruku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byli otec jednoho z vězněných Čechů Miloslav Buchta a vrchní ředitelka právní sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová

„Naši kluci nám už dnes do telefonu neříkají, že to nějak jde a že to zvládají. Po tomto soudním rozhodnutí už jsme od Martina s Ivanem slyšeli to, co nechce slyšet žádný rodič. Do telefonu nám říkali v podstatě jediné: Mami, tati, zachraňte nás,“ popisuje matka jednoho ze zadržených Hana Buchtová.

„Jsou ve věznici na Chiosu na cele, kde je více než 25 lidí, spí na podlaze, dvakrát denně dostávají jídlo, hygienické potřeby si musí obstarávat sami,“ přidává se otec Miloslav Buchta.

Z obvinění ze špionáže jsou podle něj oba muži šokováni stejně jako jejich řecký právník. Advokátka zadržených Čechů Dagmar Raupachová tak společně s řeckým právníkem připravuje další kroky. O případu už mluvila s prezidentem Václavem Klausem.

„V tomto okamžiku už by do toho měla vstoupit vláda. Stát by měl dát jednoznačně najevo, že má zájem o své občany, kteří se dostali do těžké situace v zahraničí. Vláda by měla postup pomoci koordinovat. V tomto smyslu bych také ráda jednala s premiérem Petrem Nečasem,“ informovala Raupachová.

Ivana Buchtu a Martina Pezlara zadržela v září řecká policie kvůli tomu, že natáčeli a fotografovali vojenské objekty na ostrově Limnos. Za to jim hrozí až 20 let vězení. Pro Buchtu je celá situace o to horší, že má doma dvouletou dceru a další potomek se má narodit už za dva měsíce.

Děláme co se dá, tvrdí česká diplomacie

Ministerstvo zahraničí prý rodiče Pezlara i Buchty uklidňovalo, že šéf diplomacie Karel Schwarzenberg mluvil o jejich synech se svým řeckým protějškem, a že je vše na dobré cestě. Rodiče jsou teď zklamaní, že to nestačilo.

Ministerstvo zahraničí tvrdí, že v případu dělá maximum možného. „Ministerstvo zahraničních věcí se celé záležitosti velmi intenzivně věnuje, a to prakticky na všech možných úrovních,“ říká Karel Šrol z tiskového odboru resortu.

„Paní velvyslankyně byla za panem náměstkem, byla na příslušných odborech, na ministerstvu zahraničí, je v kontaktu s ministerstvem spravedlnosti, takže se dělá všechno proto, abychom těm dvěma pánům pomohli,“ uvedla v poledních Ozvěnách dne vrchní ředitelka právní sekce ministerstva Jana Reinišová s tím, že existuje možnost ještě jednoho odvolání.

Pozadí incidentu? Počítačová hra

Martin Pezlar i Ivan Buchta pracují ve firmě vyrábějící počítačové hry Bohemia Interactive. Ta před 11 lety vydala celosvětově úspěšnou hru Operace Flashpoint. Pro svoje potřeby si ji nechala upravit i americká námořní pěchota.

Studio pak navázalo neméně úspěšnou sérií Arma. Právě její třetí díl se celý odehrává na ostrově Limnos a vyjít má koncem tohoto roku. Buchta i Pezlar jejím vývojem strávili dva roky a chtěli se na ostrov podívat prý jen ze zvědavosti. Hra už totiž byla hotová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí česko-řeckého konfliktu shrnula v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Alžběta Havlová

Britská komerční televize ITV navíc loni použila záběry z druhého dílu Army jako archivní z roku 1988, kdy měli příslušníci Irské republikánské armády sestřelit za pomocí zbraní od bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vrtulník britské armády.

Informaci převzala média na celém světě, dozvěděla se o tom i správa Limnosu a prohlásila, že si nepřeje, aby ostrov figuroval v počítačové hře s válečnou tématikou. S tím už se však nedalo nic dělat.

„Arma 3 se odehrává celá na Limnosu, čili hru by museli od základu předělat, kdyby měli vynechat lokalitu. Vzhledem k tomu, že neproběhl žádný formální protest, neřešilo se to na žádné legislativní úrovni, tak tvůrci zachovali dekorum, nic neříkali a postupně to vyšumělo. Ale myslím si, že nějaká nevraživost a averze místních úřadů proti vývojářům z Bohemky tam určitě zůstala," vysvětluje šéfredaktor serveru Games.cz Petr Poláček.

Poláček si stejně jako rodiče zadržených mužů myslí, že řecké úřady jen čekaly na vhodnou příležitost, jak dát najevo svůj nesouhlas nebo slovy rodičů vývojářů „se pomstít". S předchozími díly úspěšné hry žádné problémy nebyly, přestože se válčilo na území Česka a Ruska.

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme