Česká a slovenská armáda by mohly spolupracovat při nákupech či ochraně nebe

Česká a slovenská armáda by v budoucnu mohly spolupracovat například při nákupu vojenského vybavení. Při zahájení veletrhu obranné techniky IDEB v Bratislavě to řekl náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi | Foto: Armáda ČR

Představitelé české a slovenské armády, které se v posledních letech potýkají s poklesem svých rozpočtů, už delší dobu hovoří o prohloubení spolupráce zejména ve vzdělávání a společných nákupech.

„Navrhli jsme ministrům obran, aby zvážili možnost společného pořízení především radarů středního dosahu. To bychom rádi protlačili do budoucna. Jak Česká republika, tak Slovenská republika mají s těmito prostředky problémy, protože dožívají v roce 2015,“ uvedl Picek.

Ve hře podle něj zůstává i možnost společné ochrany vzdušného prostoru obou zemí. „Já si myslím, že do budoucna to je jedna z hlavních variant, kde bychom mohli spolupracovat. Uvidíme, je to především politické rozhodnutí,“ poznamenal náčelník generálního štábu české armády.

Česko využívá stíhačky Jas-39 Gripen a nyní vyjednává o prodložení jejich nájmu, Slovensko má ruské stroje MIG-29. Česká strana podle Picka dává přednost nasazení stejného druhu techniky, ale ani rozdílné typy letounů prý nejsou překážkou.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme