O možném vyškrtnutí odsouzeného advokáta z kauzy Homolka rozhodne vedení České advokátní komory

Advokát David Michal byl tento týden pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. O jeho případném vyškrtnutí ze seznamu advokátů rozhodne představenstvo České advokátní komory (ČAK). Jak přiblížila mluvčí profesní organizace Iva Chaloupková, komora musí počkat na doručení písemné podoby rozsudku. Dodala, že představenstvo ročně řeší podobné případy v řádu jednotek.

Praha (Aktualizováno: 11:08 31. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal byl nedávno nepravomocně odsouzen také v kauze krácení daní při prodeji pozemků, a to k pěti letům vězení a třímilionovému peněžitému trestu. Vinu odmítá (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Advokáta, který je pravomocně odsouzený za úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v souvislosti s výkonem advokacie, vyškrtne ČAK ze seznamu advokátů vždy. Vyplývá to automaticky ze zákona o advokacii a znamená to, že dotyčný právník nesmí advokacii dále vykonávat.

Proč je čerstvý rozsudek v kauze Homolka milníkem? A proč z korupčního případu vyklouzl lobbista Rittig?

Číst článek

V případě pravomocného odsouzení advokáta za úmyslný trestný čin k podmíněnému nebo peněžitému trestu je příslušné rozhodnout o případném vyškrtnutí či nevyškrtnutí ze seznamu advokátů představenstvo ČAK, vysvětlila Chaloupková.

Davida Michala z pražské advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) pražský vrchní soud do vězení neposlal. Původní čtyřleté odnětí svobody mu ve středu zmírnil na dvouletou podmínku a zároveň mu potvrdil peněžitý trest ve výši 2,4 milionu korun.

Výjimkou je situace, kdy soud zároveň zakáže advokátovi výkon jeho činnosti - v takovém případě je advokátovi na příslušnou dobu výkon advokacie pozastaven. Státní zástupce v Michalově případě sice požadoval pětiletý zákaz výkonu advokacie, soudce to ovšem odmítl s tím, že Michal při předávání úplatků nevykonával činnost advokáta.

Ohrožení důvěry v advokacii

Představenstvo komory při svém rozhodování posuzuje, zda trestná činnost advokáta ohrozila důvěru v řádný výkon advokacie. Významné je zejména to, jak je spáchaná činnost závažná a jestli - a jak úzce - s výkonem advokacie souvisí.

Řízení o možném vyškrtnutí lze zahájit až poté, kdy ČAK obdrží písemný rozsudek. Odsouzený advokát má povinnost verdikt komoře sám zaslat, když jej obdrží od soudu. Představenstvo ČAK vždy rozhoduje po individuálním projednání a velmi důkladně se s celou kauzou seznamuje, popsala Chaloupková.

První pravomocný rozsudek v kauze Homolka: exředitel Dbalý půjde na 7 let do vězení

Číst článek

Doplnila, že o Michalovi představenstvo po zahájení řízení rozhodne v nejbližším možném termínu. Tak ostatně činí vždy ve všech případech pravomocně odsouzených advokátů, uzavřela.

Michal byl nedávno nepravomocně odsouzen také v kauze krácení daní při prodeji pozemků, a to k pěti letům vězení a třímilionovému peněžitému trestu. Vinu odmítá. Figuroval rovněž v některých kauzách spojených s lobbistou Ivem Rittigem.

Justice ho pravomocně osvobodila v případu tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical i v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy BIS, nepravomocně také v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme