Česká advokátní komora je proti nekompetentní bezplatné pomoci

Česká advokátní komora dnes pořádala seminář na téma bezplatná právní pomoc pro potřebné. Jedním z témat bylo i úskalí navrhované právní úpravy takové pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou | Foto: Daniel Burda | Zdroj: Český rozhlas

Žádná bezplatná právní pomoc neexistuje, vždy jí totiž musí někdo zaplatit. A jde o to, kdo jí bude platit a kdo jí bude vykonávat.

„V tom má celkem advokátní komora jasno. Měli by to být kvalitní profesionálové, advokáti a pokud jde o platby, tam leží otázka na straně státu,“ říká místopředseda České advokátní komory Aleš Pejchal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o druhé byli místopředseda ČAK Aleš Pejchal a Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni

Nejčastěji se žádosti o bezplatnou právní pomoc týkají rodinného práva. „Tady se velmi často obracejí subjekty, které potřebují pomoc v rodinných věcech. Velmi často se to objevuje u lidí, kteří skončili bez prostředků, například proto, že si neuváženě vzali půjčku a podobně,“ vysvětluje Pejchal.

Česká advokátní komora vstupuje do bezplatné právní pomoci několika způsoby. Jednak určuje advokáta tomu, kdo prokáže, že je bez prostředků, tomu určí pro konkrétní správní nebo civilní spor právního zástupce a pak komora také pořádá u všech krajských soudů porady, za které se neplatí a které obstarávají mladší advokáti.

ČAK má výhrady proti nekompetentnímu poradenství

Česká advokátní komora má ale zároveň k bezplatné právní pomoci podle Pejchala určité výhrady:

„Spousta výhrad zazněla 6. září na legislativní radě vlády, kde byl projednáván věcný záměr ministerstva spravedlnosti. Byla to otázka především zásahu do nezávislosti, protože registr poskytovatelů právní pomoci by mělo vést ministerstvo spravedlnosti, což je v rozporu se vším, čím je v současné době právní pomoc upravena, protože ten, kdo jí poskytuje, musí být nezávislý na státu. Dále že by to poskytovaly subjekty, které nemají dostatečnou kompetenci, vzdělání - ať už neziskové organizace nebo studenti vysokých škol.“

Advokátní komora se podle Daniela Hůleho ze společnosti Člověk v tísni obává toho, že na trh vstoupí celá řada jiných subjektů:

„V jisté míře mohou poskytovat kvalitní poradenství. Samozřejmě něco jiného je, když převezmete složitý případ a zastupujete klienta u soudu, ale například když za vámi přijde klient ve věci exekučního výměru - kolik má zaplatit, jak to je a podobně, tak takové poradenství samozřejmě může poskytnout člověk, který nemá právní kvalifikaci, právní vzdělání a dokáže tu službu poskytnout stejně kvalitně, ale nesrovnatelně levněji.“

Český právní řád je podle Hůleho velmi složitý a umožňuje celou řadu vykořisťujících mechanismů na sociálně slabších:

„Pokud by u nás byla jiná kultura, tak by vůbec nebylo potřeba takové množství právního poradenství, jako je u nás. Myslím si, že by bylo mnohem efektivnější, než věnovat velké prostředky do bezplatné právního poradenství, věnovat se tomu, aby právní řád byl jednodušší, aby nebylo možné jednoduché zneužívání - postavení slabšího díky lepší a detailnější znalosti právního řádu.“

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme