Česká armáda letos přišla v Afghánistánu o pět hrdinů. Život jim vzal atentátník

Česko má pět nových hrdinů. Vojáky, kteří v Afghánistánu přišli o život při sebevražedném atentátu 8. července ráno nedaleko základny Bagrám. Útočník z hnutí Táliban na sobě odpálil nálož, když projížděl na kole zástupem vesničanů a dětí. Zrovna ve chvíli, kdy s nimi mluvili vojáci z české patroly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Chomutově se konal pohřeb vojáka zabitého v Afghánistánu

V Chomutově se konal pohřeb vojáka zabitého v Afghánistánu | Foto: Jan Beneš

„Všichni to byli skvělí chlapi, kamarádi a o to ještě lepší vojáci,“ vzpomíná velitel 2. strážní roty Jiří Pazděra na pět svých mužů, kteří atentát nepřežili.

Osmnáctičlenná hlídka zrovna končila noční patrolu. Měla za úkol prozkoumat okolí poté, co povstalci vystřelili raketu na základnu Bagrám.

Když vojáci přijeli k tamní poliklinice, postupovali jako obvykle: v obrněném vozidle zůstali jen řidiči a střelci, ostatní seskočili a u lidí zjišťovali, co se stalo. Byly mezi nimi i děti. Jenže ani to útočníka z hnutí Táliban nezastavilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká armáda letos v Afghánistánu přišla o pět mužů. Vzpomínku natočila Evelyna Kulíšková

Atentátník na místě zabil čtyři české vojáky. Lékařům se nakonec nepodařilo zachránit ani pátého muže, kterého mohutný výbuch těžce zranil. Zbytek čety tragická zpráva velmi zasáhla.

„Ten incident je značně semknul. Říkali si, co a jak se stalo, vyhodnocovali si, co mohli udělat jinak, nebo co nemohli udělat jinak. A pak jsme tu četu poslali zase ven. Kdyby zůstali dlouho na základně, tak ztratí sebejistotu a začnou pochybovat o spoustě dalších věcí,“ vysvětluje Pazděra.

Sebevražedný útok znamenal pro českou armádu největší jednorázovou ztrátu v zahraničních misích. Tomu také odpovídalo poslední rozloučení s oběťmi. S velkými poctami se s padlými muži jako s hrdiny rozloučila celá země, včetně politických a armádních špiček.

Incident zároveň vyvolal diskuzi o smyslu afghánské mise. Na sociálních sítích je dokonce někteří uživatelé označili za žoldáky, kteří vraždí lidi ve svobodné zemi. Náčelník Generálního štábu Petr Pavel autory označil za „stoku“:

„Ti vojáci, kteří se dnes vrátili, se zcela rozhodně vrátili se ctí. Byli vysláni svojí zemí, svou politickou reprezentací do daleké země, aby plnili svůj úkol a plnili ho až do konce.“

Tisíce lidí se naopak snažily pomoct pozůstalým. Do sbírky pro rodiny pěti padlých vojáků darovaly přes pět milionů korun.

Solidaritu projevili také spojenci, kteří české vojáky považují za jedny z nejlepších bojovníků vůbec. Po tragédii také změnili taktiku patrol. A krátce nato se podařilo útoky povstalců kolem základny Bagrám prakticky zastavit.

„Potom se nám podařilo eliminovat několik povstalců, kteří byli prakticky hlavou, řídili celou činnost v té naší oblasti. A díky tomu už od srpna tyto útoky úplně ustaly,“ říká Jiří Pazděra.

Čeští vojáci v Afghánistánu působí víc než deset let. V tamních pouštích jich dosud zahynulo deset.

Evelyna Kulíšková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme