Česká armáda má nový transportní letoun

První z nových transportních letadel CASA C-295 M pro českou armádu přiletělo odpoledne na pražské kbelské letiště. Celkem Česká republika získá do roku 2011 čtyři tyto stroje za celkem tři a půl miliardy korun. Ve výzbroji mají nahradit ruské stroje Antonov An-26, kterým končí životnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CASA C-295M v barvách české armády | Zdroj: ČTK

Letoun CASA C-295 M přistál na kbelském letišti v Praze krátce po třetí hodině odpoledne. Podle ministra obrany Martina Bartáka teď stroj čekají vojskové zkoušky a bude se na něm zacvičovat posádka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový letoun české armády představil ve vysílání Radiožurnálu reportér Zbyněk Zykmund

"Další dostaneme v průběhu dubna, takže předpokládáme, že obě tato letadla začnou plnit úkoly již začátkem dubna," upřesnil Barták. Zbývající dvě letadla přijdou podle něj od španělského výrobce do konce letošního roku.

CASA C-295 je opancéřované letadlo, které může přepravovat materiál, vojáky nebo také zraněné. Má dolet 5500 kilometrů a nasazeno může být na zahraničních misích nebo třeba v tuzemsku v rámci integrovaného záchranného systému.

Stroje do Česka dodává konsorcium Airbus Military, které je filiálkou evropské skupiny pro obranu a letectví EADS. Součástí kontraktu je směna jednoho stroje za pět českých bitevníků L-159 z majetku armády.

Zakázka zahrnuje i logistickou podporu, operační vybavení a výcvik létajícího a technického personálu. Firmy EADS se ve smlouvě zavázala realizovat offsetové programy průmyslové spolupráce v hodnotě nejméně 100 procent hodnoty kontraktu.

Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme