Česká armáda má už jen dva orchestry, hudebníci přicházejí z civilu

Profesionálních muzikantů je v armádě jako šafránu. I na ně totiž dolehla krize a následné úspory. Česká armáda se dnes musí spokojit jen se dvěma orchestry, přestože armádní orchestry přispívají k patřičnému lesku a slávě vojska. V repertoáru ale mají stále jak vojenské pochody, tak i světoznámé melodie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský orchestr | Foto: Jan Rosenauer

Bývaly doby, kdy byla hudba stejně mocnou zbraní jako například meče. Vzpomeňme třeba na tažení Husitů. Dnes Ústřední hudba armády České republiky doprovází oficiální vojenské přehlídky a ceremonie a pořádá i koncerty pro veřejnost.

„Ta tradice byl převedená z Rakousko-Uherska. Samozřejmě tato tradice už je z dob baroka jako u těch vojenských hudeb. Když vzniklo Československo, byla první republika, tak v podstatě byly tradice jako za Rakousko-Uherska. To znamená, že se hrávaly pochody. Úkolem hudby byla i prezentace armády na veřejnosti, dělaly se koncerty,“ vysvětluje dirigent podplukovník Jaroslav Šíp.

Pro hudebníky je členství v Ústřední hudbě otázkou prestiže. Umět dobře hrát na hudební nástroj ale zdaleka nestačí, jak potvrzuje trumpetista nadporučík Jan Pohořalý. Pokud si totiž myslíte, že muzikanti v armádě zbraní nevládnou, mýlíte se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Nikoly Bojčeva o armádní hudbě v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Musíme být schopní, za prvé fyzicky, což může být pro některé muzikanty i díky tomu, že už vlastně nemáme vojenskou školu, ze které bychom mohli nabírat muzikanty, tak nám chodí muzikanti z civilu a ti se mnohdy musí opravdu dlouhodobě fyzicky připravovat na to, aby vůbec mohli vstoupit do armády, protože musí splnit podmínky jako jakýkoliv jiný voják,“ říká Jan Pohořalý.

Ústřední hudba je pro hudebníky z civilu lákavá. A dokonce je neodradí ani podmínky přijetí, tedy náročná fyzická příprava. Nových tváří ale přibývá jen pomalu, říká plukovník Pavel Kantor, který má Ústřední hudbu armády pod svými křídly.

„V loňském roce jsme dělali několik výběrových řízení. Myslím, že jsme celkem chtěli 15 hudebníků a prošli nám tímto sítem pouze tři, z toho jeden to potom vzdal, takže v současné době máme jenom dva,“ vysvětluje Pavel Kantor.

Budoucnost vojenské hudby

V době, kdy armáda šetří kde může, se nabízí otázka, co bude s Ústřední hudbou do budoucna. Logicky se nabízí, že nepotřebné útvary zanikají nejdříve.

„Pakliže po nich chceme reprezentovat armádu plošně v České republice, ale i mimo republiku, další redukce už možná není, jestliže chceme udržet kvalitu vystupování,“ říká

Ministr obrany Alexander Vondra je prý fanouškem armádních orchestrů, a tak si snad můžou muzikanti oddechnout. Ostatně těžko si lze pietní akty nebo oslavy Dne válečných veteránů bez správné vojenské hudby představit.

Nikola Bojčev, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme