Česká armáda musí podle Babiše dohnat finanční deficit z minulosti

Armáda musí podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dohnat deficit ve výbavě z minulých let. Řekl to po jednání s ministrem obrany a náčelníkem generálního štábu armády. Rozpočet ministerstva obrany považuje Babiš za prioritu, zároveň chce kontrolovat čerpání přidělených peněz. Návrh rozpočtu na příští rok pro obranu počítá s necelými 50 miliardami korun, což je o čtyři miliardy více než letos. Částka je ale stále výrazně nižší, než ke které se Česko zavázalo při vstupu do NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Vicepremiér Andrej Babiš jednal s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem skoro dvě hodiny. Mluvili spolu třeba o plánech na dovybavení armády technikou nebo o zahraničních misích.

„Panu místopředsedovi jsme představili koncepci výstavby Armády ČR s výhledem do roku 2025. Byla mu představena mírová struktura, byla mu představena válečná struktura,“ řekl po jednání náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Andrej Babiš navštívil generální štáb armády. Více od redaktorky Jany Čermákové

Podle ministra financí Babiše je klíčové dohnat deficit ve vybavení armády způsobený její malou finanční podporou v uplynulých letech. Řekl, že některé části armádní výzbroje, které měl možnost vidět, patří spíš do muzea vojenské techniky.

„Myslím si, že ten rozpočet, který jsme domluvili na příští rok, a ty výdajové rámce na léta 2017 a 18 umožňují armádě realizovat klíčové investice, hlavně nákup vrtulníků a další techniky, protože tam je skutečně obrovský deficit,“ prohlásil Babiš.

Armáda má podle ministra financí jasnou představu, jak se chce v příštích deseti lety dovybavovat technikou. Ministr obrany Martin Stropnický zase ocenil, že víc peněz v resortu obrany na příští rok umožňuje plánovat větší nákupy.

„Máme možnost plánovat, máme možnost investičně pokrýt ty nejdůležitější věci,“ uvedl Stropnický. S náčelníkem generálního štábu se prý shoduje, že se podstatně víc než v minulosti musí věnovat „každému jednomu vojákovi“.

Rozpočtem ministerstva už se zabývali i poslanci výboru pro obranu. Po ministerstvu financí chtějí, aby ho navýšilo zhruba o dvě miliardy korun. Peníze by měly podle poslanců jít na velké investice. Ministr nesouhlasí. Rozpočet je podle něj připravený dobře a adekvátně.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme