Vláda chce na polsko-běloruskou hranici vyslat až 150 vojáků, k pomoci vyzval i zahraniční výbor

Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil v úterý končící premiér Andrej Babiš (ANO).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v pátek uvedl, že pomáhat do Polska už přijelo 155 britských a 150 estonských vojáků. Ilustrační foto | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci,“ uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách.

Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích. Jedná se o konkrétní formě zapojení

Číst článek

„Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty,“ doplnil premiér v demisi.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci,“ sdělila.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že šéf resortu Lubomír Metnar (za ANO) návrh na středečním mimořádném zasedání návrh předloží, a to v počtech uvedených Babišem.

Výzva zahraničního výboru

K diplomatické i materiální pomoci zároveň dopoledne vyzval vládu sněmovní zahraniční výbor. 

„Přijali jsme usnesení, které směřuje zejména směrem k podpoře Polska i podpoře případného vyslání Armády České republiky na pomoc, kterou by Polsko přesně potřebovalo. Vím, že se v tuto chvíli uvažuje o ženistech, kteří by tam měli nějaký speciální úkol,“shrnul po uzavřeném jednání jeho předseda Marek Ženíšek z TOP 09.

Zeman Polsku nabídl vojenskou pomoc na hranicích. Armáda je podle něj ‚okamžitě připravená‘

Číst článek

Polsko čelí migračnímu tlaku na hranicích s Běloruskem od jara, krize se ale vystupňovala na podzim. Varšava, pobaltské země a další unijní státy obviňují režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím bloku. Minsk se tak podle nich mstí za sankce, které EU na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana to popírá.

V pátek Polsko oznámilo, že souhlasí s českou pomocí, oficiálně nabídku dostalo už dříve od prezidenta Miloše Zemana.

Babiš koncem minulého týdne uvedl, že jako nejpravděpodobnější vidí vyslání armádních ženistů. Uvedl také, že vzhledem ke shodě s nastupující vládou premiéra Petra Fialy (ODS) případné vyslání vojáků dořeší buď současná vláda, nebo spíše vláda nová, a to včetně zajištění souhlasu v Parlamentu.

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak v pátek uvedl, že pomáhat do Polska už přijelo 155 britských a 150 estonských vojáků. Od prosince do dubna podle něj mají plnit ženijní a průzkumné úkoly.

kso, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme