České vojáky čeká 132 zahraničních cvičení. ‚Zlepší svoji připravenost,‘ uvádí ministerstvo obrany

Nejdůležitějším výcvikem české armády bude v příštím roce European Challenge 2020, celkem se zúčastní 132 zahraničních cvičení. V Česku se uskuteční 60 výcviků jiných států. „Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou klíčová pro dosažení potřebné připravenosti,“ uvádí ministerstvo obrany. Zároveň se čeští vojáci budou připravovat na operace NATO, Evropské unie a OSN.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká armáda se příští rok zúčastní 132 zahraničních cvičení. Naopak na českém území by se mohlo v roce 2020 konat 60 cvičení ozbrojených sil jiných států, z toho pětkrát budou v České republice cvičit spojenci bez přímé spolupráce s českou armádou. Seznam cvičení v pondělí schválila vláda, informoval na webu její tiskový odbor.

V Mali bude půl roku velet česká armáda výcvikové misi. Navýšení mandátu ale nebude potřeba

Číst článek

„Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou především klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců,“ uvedl dříve Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zároveň se vojáci během nich připravují na působení v zahraničních operacích nebo v pohotovostních silách, které česká armáda vyčleňuje pro NATO, Evropskou unii nebo OSN. Cvičení se spojenci také podle ministerstva zvyšují takzvanou interoperabilitu, tedy schopnost společného působení, a prověřují, jak jsou jednotky připraveny.

Mise v Afghánistánu a Mali

Mezi nejdůležitější cvičení mimo české území bude příští rok podle Fajnora patřit European Challenge 2020. „Jde o výcvikovou aktivitu sil a prostředků vyčleněných pro EU Battlegroup pod vedením Německa,“ uvedl. „Battlegroup“ jsou společné pohotovostní síly Evropské unii, které může EU použít při řešení krizí. Dosud použity nebyly. Na cvičení česká armáda vyšle do Německa 300 svých vojáků s 85 kusy techniky.

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podepíše dohodu o nákupu vrtulníků Venom a Viper za 14,6 miliardy

Číst článek

Na mise v Afghánistánu a v Mali se budou vojáci chystat na dvojici cvičení Lešť Exercise 1 a 2. Trénovat během nich budou boj v zastavěném prostoru a uvnitř budov. Zúčastní se jich 90 českých vojáků.

Mezi hlavní cvičení na území ČR bude tradičně patřit Joint Fires a Ample Strike. „V prvně jmenovaném cvičení jde o prohloubení spolupráce v oblasti palebné podpory,“ uvedl Fajnor. Ve vojenském újezdu Hradiště se jej zúčastní 250 vojáků dělostřelectva ozbrojených sil Slovenska, Polska a Německa s 69 kusy techniky.

Cílem cvičení Ample Strike je výcvik předsunutých leteckých návodčích s letovými osádkami a veliteli pozemních jednotek při přímé letecké podpoře. Cvičení se zúčastní 400 vojáků z 18 zemí s téměř 50 kusy letecké techniky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme