Česká biskupská konference řeší vztahy státu a církve

Vztahy státu a katolické církve jsou jedním z témat dvoudenního zasedání České biskupské konference. Problém mezi oběma stranami představuje vedle neuzavřených restitucí a nevyřešeného budoucího modelu financování také sporný církevní zákon. Jeho novela má upravit evidenci charit a diakonií. Podle kritiků normy by ale byl navrhovaný způsob v rozporu s právy, které dává církvím ústava. Proto senát už v srpnu novelu zamítl a o jeho vetu má hlasovat sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telč | Foto: Telč

Kardinál Miloslav Vlk Radiožurnálu řekl, proč se církvím zákon nelíbí. "Tak jako za komunismu nás tento zákon dělá závislými na ministerstvu kultury. Ústava říká, že církve jsou na státu nezávislé a že si orgány zřizují podle vlastních norem, novela církevního zákonu ale dává ministerstvu kultury pravomoc, aby církvím tuto subjektivitu udělovalo," formuloval hlavní výtky církve vůči novele zákona kardinál.

Katolická církev by také přivítala možnost jednat o neuzavřených vztazích ke státu přímo s vládou a ne s ministerstvem kultury. Takový postup navrhují ministři zahraničí a kultury Cyril Svoboda a Vítězslav Jandák. Podle nich by tento dialog měla vést vládní skupina s týmy, které by si utvořily církve.

Proč by tento způsob jednání mohl být průchodnější než dosud, vysvětlil Radiožurnálu kardinál Miloslav Vlk. "V minulosti jednání s ministerstvem kultury téměř nikam nevedlo, neboť zástupci resortu kultury zvláště v poslední době často říkali, že nemůžou mluvit za jiná ministerstva. Z toho důvodu jsme my sami začali před několika týdny hledat kontakt ve vládě. Také jsme usilovali o vytvoření vládní komise, která by s námi jednala," popsal kroky církve kardinál.

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme