Česká diplomacie zmátla Němce dvěma velvyslanci

Česká diplomacie se dostala v Německu do kuriózní situace. Titul velvyslance tam používají dva lidé. Vedle právoplatně akreditovaného českého velvyslance Borise Lazara, který sídlí v Berlíně, začala titul používat také vedoucí pobočky české ambasády v Bonnu Jana Jeslínková. Zmátla tím jak německé ministerstvo zahraničí, tak i některé tamní novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Jan Rosenauer

Jaroslavě Jeslínkové titul skutečně náleží, háček je ovšem v tom, že pouze čestně. Dříve totiž působila v pozici velvyslance v Litvě a Lotyšsku a ministr zahraničí Cyril Svoboda nedávno rozhodl, že všichni bývalí velvyslanci budou moci používat tuto diplomatickou hodnost doživotně. Jeslínková ale vzala přiznání titulu vážně, má ho na vizitkách a dokonce o něm oficiálně informovala německé ministerstvo zahraničí v Berlíně.

Ministr Svoboda ale Radiožurnálu potvrdil, že jediným zplnomocněným velvyslancem je Boris Lazar. "Paní Jeslínková začala používat titul špatně, samozřejmě to je čestný titul, který náleží tomu, kdo absolovuje vzdělání a osvědčí se v zahraničí. To jsou tituly, které se užívají všude ve světě, je to naprosto běžné a je to karierní označení na našem ministerstvu. Neznamená to, že ten člověk je mimořádným a zplnomocněným velvyslancem," uvedl Svoboda nedorozumění na pravou míru.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme