Česká firma Gufex dodá na hokejové mistrovství světa dva tisíce puků

Je to černé, váží to asi dvě stě gramů a už brzy se na to upřou tisíce očí. Hádáte-li hokejový puk, trefili jste takříkajíc do černého. Tyto malé kousky technické pryže sehrají hlavní roli na nadcházejícím mistrovství světa v hokeji u našich východních sousedů. A jejich cesta ke slovenskému ledu nebyla příliš dlouhá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejový puk | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Za legendárním pukem jsem se vypravil do Kateřinic nedaleko Vsetína. U tří lisů vznikají ony touše, na které teď netrpělivě čekají hokejisté z celého světa.

„Nakupujeme připravenou směs ve formě náloží. Ty nálože potom lisaři vkládají do připravených forem do lisu a ta surová guma se lisuje asi 12 minut při 170 stupních. Proběhne proces vulkanizace v této době. Z lisu po uplynutí těch 12 minut už vyndáváme hotové puky,“ popisuje technologii výroby obchodně-technický vedoucí provozu Ladislav Mičkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Romana Vernera z firmy, kde se vyrábějí puky, ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Dodal, že puky chladnou přibližně jeden den, guma se přitom smršťuje přibližně o dvě procenta.

Spolumajitelkou firmy je Michaela Bravencová, která popsala krátkou, ale slavnou výrobu hokejových puků ve valašské vesničce.

„Úspěchy jsou zásluhou hlavně mého otce, který firmu založil, a který se začal věnovat výrobě puků. Navázal kontakty v republice a potom i světové a byl to on, kdo sepsal první smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací, od níž jsme dostali certifikát. Naše puky se tím pádem dostaly do celého světa,“ říká Michaela Bravencová z rodinné firmy Gufex.

Firma byla podle jejích slov založena v roce 1990, puky se v ní začaly vyrábět přibližně o tři roky později. Na hokejové mistrovství světa společnost dodá dva tisíce hracích puků.

Eva Presová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme