Česká hospoda v Hanoji chtěla pohostit i Zemana. Prezident ale účast kvůli únavě zrušil
Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Vietnamu. Delegaci v úterý večer pohostili v tradiční české hospodě, kterou v centru Hanoje založil před dvěma desítkami let Vietnamec studující kdysi v Československu. Pozván byl i Zeman. Přislíbenou účast ale kvůli dlouhému letu a náročnému programu zrušil. Zastoupil ho ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.
Prezident Miloš Zeman se měl v hanojské restauraci setkat s českými krajany a Vietnamci, kteří studovali či pracovali v Česku nebo Československu. „Čeští" Vietnamci mu chtěli zazpívat českou hymnu a lidové písně.
Zemanova únava, Drahošův Nuselák, Horáčkova snídaně. Co o své kondici říkají zájemci o Hrad?
Číst článek
Prezident se ale nakonec omluvil a neúčast zdůvodnil náročným programem. „Moc jsem se na setkání s panem prezidentem těšil, bohužel nepřijel. Mám ho rád jako člověka," řekl jeden z Vietnamců, který na Zemana čekal.
Prezident má ale podle velvyslance Vítězslava Grepla za sebou dlouhou cestu do Vietnamu a náročný program ho čeká i ve středu, kdy se setká například s vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem.
Cesta prezidentské delegace do Vietnamu trvala s mezipřistáním v Dillí asi 13 hodin. Zeman pak v úterý vystoupil několik hodin po přistání na podnikatelském fóru, kde podpořil zrušení krátkodobých víz pro české turisty cestující do Vietnamu i zavedení leteckého spojení mezi Prahou a Hanojí. Byla ale na něm znát únava.
Unavenému prezidentovi pomáhala v Číně při chůzi ochranka. 'Pracoval jsem jako kůň,‘ vysvětluje
Číst článek
Jeho kondice je v posledních týdnech pod drobnohledem. Unaveně působil například minulý měsíc při návštěvě Číny. Pražský hrad poukazuje na náročný program zahraničních i domácích cest, které Zeman v poslední době absolvoval.
Omezena byla i současná cesta, kdy prezident nedoprovodí podnikatele na obchodní seminář do Ho Či Minova Města, kde na jihu země panují náročné klimatické podmínky.
Tradiční česká hospoda ve Vietnamu
Na pivo plzeňského typu podle majitele Ngo Hong Chuyena každý den přichází několik stovek Vietnamců.
„Vaříme typické plzeňské pivo. Všechny suroviny jako slad, kvasnice a chmel dovážíme přímo z Česka. Jen voda je naše. Všechna ta zařízení jsme koupili z Česka," řekl majitel hospody českým novinářům. Na začátku prý i první rok platil českého sládka, který vietnamské kolegy učil vařit české pivo.
Chuyen má v současné době již celkem pět českých hospod. Dvě v Hanoji, dvě v Ho Či Minově Městě a jednu v přímořském městě. První vznikla před více než 25 lety v Ho Či Minově Městě, někdejším Saigonu.
Vietnamci toho tehdy podle Chuyena příliš o Česku, respektive Československu, nevěděli. „Nyní už vědí, že české pivo je nejlepší na světě," podotkl.
Chuyen, který je nyní zároveň honorárním konzulem České republiky v Ho Či Minově Městě, se v jihomoravských Divákách vyučil elektromontérem a dodnes mluví plynně česky. „Mám rád pivo a stoprocentně vím, že české pivo, speciálně plzeňské pivo, je nejlepší," zdůvodnil rozhodnutí založit českou hospodu.