Bečvu otrávil kyanid, kontrola v chemičce Deza stále pokračuje, potvrdil šéf inspekce Geuss

Viník zářijové otravy řeky Bečvy zůstává neznámý, stejně jako příčina úhynu asi 40 tun ryb. „Česká inspekce životního prostředí od toho incidentu 20. září dělala vše tak, jak má. V ničem nepochybila,“ řekl v Interview Plus její ředitel Erik Geuss. Zároveň podotkl, že inspekce se snaží informovat o průběhu šetření, ale ne o výsledcích. Dominantní je totiž podle něj „zájem na odhalení pachatele”.

Interview Plus Vsetín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když jsme policii 25. září – pět dní po havárii – předali celý náš spis, tak nás informovala – jak se to standardně dělá, tedy ústní formou –, že věc přebírá, zahajuje úkony v rámci trestního řízení, že o věci nemáme dále informovat a dokonce ani pokračovat v našich aktivitách,“ vysvětlil ředitel inspekce Geuss.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

K dění kolem kauzy Bečva se vyjádřil v prohlášení na webu, ve kterém se ohrazuje proti tomu, že se inspekce stala obětním beránkem. „Náš první inspektor dorazil na místo dvě hodiny poté, co nám byla havárie hlášena. To je naprosto standardní,“ zdůraznil.

Připomíná, že havárie podle vodního zákona zmáhá vodoprávní úřad ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Zasahující složky – inspektoři České inspekce životního prostředí, hasiči, policisté a vodoprávní úřady – prý odebíraly vzorky po celé délce zasaženého toku.

„Na počátku ale nebyl zřejmý rozsah. Vezměte si, že stojíte na mostě v Hustopečích nad Bečvou a vidíte uhynulé ryby, ale na hladině nejsou žádné barevné stopy nebo pěna jako u jiných incidentů,“ podotýká s tím, že je to možné doložit fotodokumentací.

Byl to kyanid, tvrdí Geuss

Inspekce a další orgány včetně policie, která věc vyšetřuje, mají podle něj k dispozici 134 vzorků z 51 odběrných míst, dále 94 vzorků z dalších míst na řece Bečvě a okolí a 40 vzorků z řeky Moravy. Přesná místa odběru jsou prý součástí spisu, nelze je ale zveřejnit.

„Na počátku se řešila příčina (otravy ryb). Jakmile z laboratoří přišla informace, že jde o otravu chemickou látkou, tak se vzorky testovaly na konkrétní látky. Ve čtvrtek akreditovaná laboratoř potvrdila, že je to kyanid,“ uvádí Geuss s tím, že výsledky nezávisle na sobě potvrdily tři akreditované laboratoře.

Inspektoři prý stále provádějí kontrolu v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert. „Policie nám umožnila, abychom pokračovali v šetření. Kontrolu jsme 30 z prověřovaných subjektů zahájili u 15 z nich. Nesmíme ale ani naznačovat, kontroly stále probíhají,“ doplňuje s tím, že kontroly neskončí dříve než policejní vyšetřování.

Dezu přitom původně úřady jako možného viníka ekologické havárie vyloučily, podle Geusse ale k tomu ale ve skutečnosti nedošlo. „Náš inspektor dostal otázku a odpověděl, že u výpusti Dezy vidí živé ryby. Ale z hlediska úředního řízení to nic neznamená.“

„Běží živé šetření, opravdu máme zájem na dopadení pachatele a aby byl potrestán v trestním či správním řízení. Se svými závěry musíme počkat na to, jak dopadne policejní šetření – to také málo zaznívá a říkám si, proč všechny dotazy míří na inspekci,“ podotkl Geuss.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme