Inspekce životního prostředí znovu prověřuje chemičku Deza, tentokrát kvůli úniku do ovzduší

Valašskomeziříčskou chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Začátkem roku totiž podle zjištění Radiožurnálu z jejího areálu unikly do ovzduší zatím neznámé látky. A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá.

Valašské Meziříčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do areálu chemičky DEZA ve Valašském Meziřičí

Chemičku Deza znovu prověřuje inspekce životního prostředí (ilustrační foto) | Foto: Martin Zajíček | Zdroj: iROZHLAS.cz

Štiplavý zápach byl cítit v sobotu 2. ledna v dopoledních hodinách zejména v obci Krhová. Ta je vzdálená zhruba tři kilometry východně od areálu chemičky Deza.

Zarybňování otrávené Bečvy pokračuje i letos. Rybáři investovali už půl milionu korun. Pomohla sbírka

Číst článek

„Je z toho na zvracení, je to těžký, takový chemický zápach. Bolí z toho hlava, nemůžete se ani pořádně nadechnout,“ uvedla obyvatelka Krhové Jitka Kubešová.

Podle ní byl zápach cítit zhruba od půl deváté ráno až do půl druhé odpoledne. „To byla skoro půldenní záležitost. A ta intenzita byla šílená,“ poznamenala Kubešová.

Dispečer prý připustil problémy

Právě proto podle svých slov okamžitě volala na dispečink Dezy, zda se v areálu nestala havárie. Pracovník dispečinku to podle ní nejdříve odmítl, později prý ale při ověřování situace přímo na místě v Krhové problémy připustil.

„Přijel zhruba za 45 minut a připustil, že tam byly problémy, že tam byla havárie, ale on o ní nevěděl,“ dodala Kubešová.

Podle oficiálního stanoviska Dezy nešlo o havárii, ale o běžný stav při zavádění nových technologií v naftalenovém provozu chemičky. „Nejednalo se o mimořádnou událost, která by měla zjevný dopad na životní prostředí nebo zdraví obyvatelstva ve spádové oblasti,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zápach byl podle Hanzelky důsledkem přehřátí spalovny škodlivin a jejího krátkodobého vyřazení z provozu. „Byl dočasně, aby nedošlo k poškození této jednotky, přepojen odvod od plynů na nouzový komínek,“ vysvětlil Hanzelka.

Kontrola i ohlašovací povinnosti

Z veřejně dostupných dokumentů lze přitom vyčíst, že emise z naftalenového provozu chemičky obsahují běžně kromě tuhých znečišťujících látek také prudce jedovaté oxidy dusíku a síry. Právě ty se likvidují ve spalovně.

Bečvu otrávil kyanid, kontrola v chemičce Deza stále pokračuje, potvrdil šéf inspekce Geuss

Číst článek

Zda tak začátkem ledna nemohly přímo do ovzduší uniknout jedovaté látky, teď prověřuje Česká inspekce životního prostředí. Potvrdila to její mluvčí Radka Nastoupilová.

„Zahájili jsme se společností Deza kontrolu, v rámci které bylo provedeno prošetření na místě a byly vyžádány podklady,“ konstatovala mluvčí.

Inspekce podle ní prověřuje i to, zda Deza nepochybila při informování úřadů o celé události. „V rámci kontroly mimo jiné také prošetřujeme, jestli nemohlo dojít ze strany provozovatele k porušení ohlašovací povinnosti,“ doplnila Nastoupilová.

Deza totiž o incidentu informovala inspekci až během pondělí, tedy s odstupem zhruba 48 hodin. Podle Hanzelky nicméně chemička oznamovací povinnost vůbec neměla. Inspekci stejně jako krajský úřad a příslušné hygieniky prý chemička kontaktovala nad rámec svých povinností v následujících pracovních dnech.

„I když se podle provozního řádu nejednalo o situaci, u které by vznikla ohlašovací povinnost, informaci o možné krátkodobé pachové zátěži jsme bezprostředně předali starostovi města Valašské Meziříčí,“ doplnil k tomu Hanzelka.

Starostu zburcovala obyvatelka

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) potvrdil, že informace od Dezy obdržel, podle něj se tak ale stalo až poté, co ho na zápach upozornila v neděli 3. ledna obyvatelka Krhové.

Havárie na Bečvě čtvrt roku poté: Místní jsou z úřadů frustrovaní a pátrají na vlastní pěst

Číst článek

„Následně jsem se spojil s výrobním ředitelem této společnosti, který mi doručil stanovisko, ve kterém je konstatováno, že se nejednalo o havárii, ale o situaci, kdy byla před najetím nového systému propařována potrubní trasa,“ vysvětlil starosta Valašského Meziříčí.

Závažnost celé situace nechtěl Stržínek jakkoliv hodnotit. „To musejí udělat odborníci z České inspekce životního prostředí, kteří mají k této události všechny podklady.“

Inspekce už přitom Dezu prověřuje spolu s dalšími společnostmi z okolí kvůli rozsáhlé otravě řeky Bečvy z loňského září, při které uhynulo více než 40 tun ryb. V této souvislosti se inspektoři zaměřují i na incident z fenolového provozu chemičky, na který upozornil Deník Referendum. Podle jeho informací totiž v den otravy řeky z tzv. fenolky uniklo několik kubíků dosud neznámé směsi látek.

Deza tuto událost nikam nehlásila s tím, že šlo rovněž jen o provozní událost bez ohlašovací povinnosti. Inspekce nicméně konstatovala, že Deza takovou povinnost jednoznačně měla.

Původ otravy Bečvy v úseku několika desítek kilometrů není ani po více než čtyřech měsících od ekologické havárie znám. Výsledky expertního zkoumání měla mít policie původně k dispozici koncem prosince, znalec nicméně požádal o prodloužení lhůty na vypracování posudku až do března.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme