Firmy musely od ledna do června zaplatit na pokutách od inspekce životního prostředí skoro 40 milionů

Nesprávné nakládání s azbestem při demolici bývalé pekárny, přitápění odpadním olejem v autoservisu, nebo nepovolené lakování lodních kontejnerů. I za tyto prohřešky musely české firmy v končícím roce zaplatit několikatisícové pokuty od České inspekce životního prostředí. Kontrol i pokut ale minimálně za první polovinu roku kvůli covidu ubylo.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tříděný odpad

Nejčastěji inspektoři pokutovali firmy za chybné hospodaření s odpadem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od ledna do června inspekce pravomocně udělila asi 650 pokut za skoro 40 milionů korun. V letech před covidovou pandemií jich přitom rozdala za půl roku přibližně jednou tolik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skoro 40 milionů musely firmy zaplatit od ledna do června na pokutách od inspekce životního prostředí. Více si poslechněte v reportáži Jany Karasové

Nejčastěji inspektoři pokutovali firmy za chybné hospodaření s odpadem. Dvou set tisícová sankce padla třeba za nelegální přepravu sta tun odpadu z Německa na Ústecko v říjnu 2020.

Některé společnosti se navíc podle kontrolního úřadu snaží vykazovat odpad jako vedlejší produkt. Inspekce letos udělila třeba pokutu 125 tisíc korun za chybné nakládání s odpadní zeminou a stavební sutí při rekonstrukci novopackého kláštera na Jičínsku.

Za nakládání s odpadem v místech, kde to není povoleno, firmám hrozí pokuta až 25 milionů korun. „Aby takzvaně movitá věc mohla být pokládána za vedlejší produkt, nikoliv odpad, musí se mimo jiné prokázat její další využití. Bohužel se najdou firmy, které se snaží využít složitosti tohoto výkladu k tomu, aby přestože nesplní veškeré podmínky pro zařazení pod vedlejší produkt, nemusely plnit povinnosti vyplývající z odpadové legislativy,“ popisuje Radiožurnálu mluvčí Jiří Ovečka.

Kompostárna i bioplynová stanice

Životní prostředí v uplynulém roce ohrozily i některé kompostárny a bioplynové stanice. Například ze zařízení na Novojičínsku vyteklo do potoka hnojivo. Firma ale únik nikomu nenahlásila a inspekce jí udělila pokutu 450 tisíc korun.

Rybáři a vědci vyvázli bez postihu. Inspekce uzavřela šetření pokusu se solným roztokem na řece Bečvě

Číst článek

Ještě vyšší částku musela zaplatit bioplynová stanice na jižní Moravě. Tu přitom inspekce pokutovala už dřív, jak v roce 2018 informoval Český rozhlas: „Sankce za dohromady 900 000 korun uložil úřad společnosti Zucca za provoz bioplynové stanice Velký Karlov na Znojemsku. Případ přibližuje pověřené ředitelka brněnského inspektorátu Jana Antonínová: ‚Byly uloženy dvě pokuty a to zejména za opakované úniky skladovaných závadných látek, jejich mísení se srážkovými vodami.‘“

Letos firma dostala pokuty za víc než šest milionů korun kvůli nepovolenému provozu zdroje znečištění, chybějící dokumentaci a úniku fermentačních kalů. Na otázky Radiožurnálu společnost nereagovala.

Přemnožení daňci a mufloni

A sankce jeden a půl milionu korun padla za přemnožené daňky a muflony v oboře na Novojičínskou, kterou spravuje brněnská Veterinární univerzita. Ředitel Školního zemědělského podniku Nový Jičín Radek Haas v polovině září uvedl, že problém zavinilo minulé vedení a počty teď postupně snižují.

Do kolonie chráněných syslů v Mladé Boleslavi někdo navezl suť a zeminu. Případ řeší policie

Číst článek

Pracovníci České inspekce životního prostředí od ledna do června provedli bezmála 5200 kontrol. Před covidovou pandemií inspektoři přitom vykazovali přibližně 16 tisíc kontrol ročně.

Svou práci musela inspekce omezit kvůli protiepidemickým opatřením. „Oproti loňskému roku už nebyla situace tak komplikovaná. Primární snahou inspekce bylo splnit veškeré kontroly, jejichž provedení pro nás vyplývá z konkrétních zákonů. Covidová situace sice v létě polevila, ale bylo období dovolených, které mohla po dlouhé době celá řada zaměstnanců inspekce konečně využít, protože předtím to kvůli lockdownu nešlo,“ vysvětluje mluvčí Jiří Ovečka.

Za první pololetí roku 2021 inspekce taky eviduje 138 případů znečištění vod. Větší množství toxických látek uniklo například do Olše, Černé Opavy nebo Lánského potoka na Jesenicku.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme