Česká justice letos nabrala dech: Rath, VV, Janoušek

Česká justice odvážně zalovila i v nejvyšších patrech politiky. Velkou rybou chycenou i se sedmimilionovým úplatkem v ruce je bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky | Foto: Filip Jandourek

I když by ho jinak chránila poslanecká imunita, takto skončil hned v cele a za mřížemi vazební věznice sedí už osmý měsíc.

„Jediná výjimka, kdy nepotřebují orgány činné v trestním řízení pro obvinění poslance či senátora souhlas celé poslanecké sněmovny je situace, kdy je poslanec či senátor zadržen při spáchání trestného činu nebo bezprostředně po jeho spáchání,“ vysvětlovala tehdy ještě ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, proč události nabraly tak rychlý spád.

Do Sněmovny se od té doby David Rath podíval už jen dvakrát, pokaždé s policejní eskortou, když poslanci rozhodovali o jeho definitivním vydání policii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok 2012 v české justici shrnuje redaktor Martin Drtina

„Přestože ta zkušenost je tvrdá, tak vás žádám: vydejte mě. Prosím, vydejte mě,“ vyzval Rath ve sněmovně.

A kolegové zákonodárci Rathovi vyhověli.

Korupce v jeho případě souvisí s opravou buštěhradskou zámku a zakázkami na vybavení zdravotnických zařízení na Kolínsku, Kladensku a Mladoboleslavsku.

Vyšetřování se mezitím ze severu Čech přesunulo do Prahy, kde ho má na starosti státní zástupce Petr Jirát. Nejpozději do Velikonoc by chtěl podat obžalobu.

A do metropole se přesunula i žalobkyně, které se po úspěchu s Rathovým dopadením začalo přezdívat Cattani v sukních.

Rampula a Vrchní státní zastupitelství

Po rychlé personální rošádě na ministerstvu spravedlnosti následovalo několikatýdenní váhání nového ministra Pavla Blažka.

Až koncem července rozhodl, kdo nahradí sesazeného šéfa úřadu pro šetření té nejzávažnější kriminality Vlastimila Rampulu, který si v justičních kruzích vysloužil přezdívku zametač.

Vrchní pražský státní zástupce Vlastimil Rampula | Foto: Alžběta Švarcová

Dřívější ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho napřed z funkce odvolal. Toto rozhodnutí ale Městský soud v Praze záhy zrušil.

„Právní situace odvolávání vedoucích státních zástupců díky nedokonalé právní úpravě je nejistá a do případného vyřešení soudních sporů bude potřeba postupovat obezřetně,“ uvedl Pospíšil.

Definitivní Rampulův konec znamenal rozsudek Nejvyššího správního soudu. Uznal Pospíšilovy argumenty jako opodstatněné a umožnil tím obměnu v čele jednoho z nejdůležitějších státních zastupitelství.

Intriky ve VV a Janoušek

Znovunalezené sebevědomí justice přineslo v rychlém sledu několik ostře sledovaných kauz, kde se čím dál častěji skloňovala jména politiků, i těch vládních.

Údajná korupce uvnitř Věcí veřejných poslala tuto stranu do opozice a dva její členy před soud.

Šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta 4. dubna u soudu | Foto: Filip Jandourek

„Spontánně reagovat na míru účelovosti a záludnosti jednání lidí, které léta znám, je strašné,“ reagoval tehdy emotivně lídr strany Vít Bárta na zjištění, že uvnitř VV si nahrával každý každého.

Původní podmíněný rozsudek pro něho a 3 roky natvrdo pro Jaroslava Škárku odvolací soud neveřejně a téměř v utajení na sklonku roku zrušil s odůvodněním, že intrikaření mají trestat voliči a ne soudy.

Hned dvakrát v jednom týdnu se v hledáčku policie objevil lobbista Roman Janoušek. Napřed když se s Pavlem Bémem oslovovali familiérně Kolibříku a Mazánku a domlouvali některé magistrátní obchody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Bumba mluvil o stavu české justice v roce 2012 také s komentátorem Lidových novin Tomášem Němečkem

Podruhé když Janoušek se dvěma promilemi v krvi naboural, od nehody chtěl ujet a srazil řidičku, která ho na křižovatce doběhla a postavila se mu před kapotu.

Narozdíl od kauzy Rath se vyšetřování Janouškovy nehody vleče a stále není jasné, kdy se dostane před soud.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2012

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme