Česká konference rektorů varuje před podfinancováním vysokého školství

Česká konference rektorů je znepokojena stavem financování veřejných vysokých škol. Další pokles financí by podle rektorů mohl ohrozit kvalitu vysokého školství v České republice. Rozpočet pro veřejné školství činí nyní asi 24 miliard korun, což je proti loňsku o více než dvě procenta méně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havlíček

Václav Havlíček | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"České vysoké školství se snaží být konkurenceschopné v celosvětovém měřítku a pokud nedostaneme dostatečné finanční prostředky, tak si zakládáme do budoucna na to, že budeme ztrácet pozice a ustupovat z celkem slušného současného místa," říká místopředseda České konference rektorů pro ekonomické a sociální záležitosti, profesor Václav Havlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice financování českého vysokého školství mluvil na Radiožurnálu místopředseda České konference rektorů pro ekonomické a sociální záležitosti a rektor ČVUT profesor Václav Havlíček .

"Současný systém financování vysokých škol, který je založen především na kvantitativních parametrech, by mohl vést k tomu, že dojde k poklesu kvality absolventů. A to bychom neradi. Jsme financováni s ohledem na počet studentů, jsme tedy nuceni přijímat studentů co nejvíce, a dále jsme financováni za počet hotových absolventů. To by u nezodpovědných škol mohlo vést k tomu, že se sníží požadavky u zkoušek, zejména u státních závěrečných zkoušek," varuje Havlíček.

Řešení vidí Havlíček, ale například i předseda konference rektorů Petr Fiala v diferenciaci vysokých škol, která by zlepšila jejich financování.

"Ve světě je běžné, že všechny školy nejsou financovány stejně. Špičkové školy se skvělými výsledky dostávají více," vysvětluje profesor Václav Havlíček.

O školném rozhodnou volby

Financování vysokého školství by pomohlo i zavedení školného. To má však mnoho odpůrců.

"Já nikdy nebyl velkým příznivcem školného, ale je mi jasné, že v dnešní době si nemůže žádný stát na světě dovolit plně financovat náročné potřeby vysokého školství. Takže školné ano, ale systém musí být nastaven tak, aby vynikající studenti dostali celé školné zpátky ve formě prospěchového stipendia. Systém musí být nastaven tak, aby neznemožnil studium schopným lidem z nižších sociálních vrstev," uvádí místopředseda České konference rektorů pro ekonomické a sociální záležitosti a rektor ČVUT profesor Václav Havlíček a dodává:

"Zavedení školného je ale dnes spíše politickou záležitostí. Pravicové strany jsou pro zavedení školného, levicové jsou proti. Takže si počkejme na výsledky voleb."

Jan Richter, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme