Češka, která měsíc čekala na záchranu v novozélandských horách, se ve čtvrtek vrátí domů

Česká turistka Pavlína Pížová, která přežila měsíc v opuštěné chatě v horách na Novém Zélandu, se vrací do Česka. Podle české honorární konzulky v Queenstownu Vlaďky Kennet by měla dorazit ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká turistka Pavlína Pížová, která měsíc po tragické smrti partnera čekala na záchranu v opuštěné horské chatě v novozélandských horách, na tiskové konferenci v Queenstownu | Foto: ČTK/AP

Třiatřicetiletá žena byla na výpravě se svým přítelem, který se v horách zranil při pádu a zemřel. Ona se pak dostala do turistické chaty, kde čekala měsíc na záchranu. Podle české konzulky Vlaďky Kennet je Pavlína Pížová už v lepším psychickém stavu a těší na návrat do Česka.

„Pavlína je na tom relativně dobře. Myslím si, že hlavně asi vize návratu zpátky do Čech k rodině ji teď drží nejvíc nad vodou. Pokud všechno dobře dopadne, měla by být v České republice ve čtvrtek večer,“ uvedla konzulka.

Do Česka by podle ní mělo být v těchto dnech přepraveno také tělo partnera Pavlíny Pížové. Novozélandské úřady v pondělí provedly jeho pitvu, aby určily přesnou příčinu jeho smrti. Oficiální stanovisko policie a výsledky pitvy budou k dispozici patrně také ve čtvrtek.

Český pár se na 32 kilometrů dlouhou horskou stezku známou jako Routeburn Track vydal 26. července, v nynějším novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Češka zachráněná po měsíci v novozélandských horách s partnerem, který tragicky zahynul | Foto: Novozélandká policie

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo je nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát minulý týden na policii a začalo pátrání. V chatě, kam se Pížová dostala oknem a kde strávila měsíc, byla zásoba dříví na topení a také trvanlivé potraviny.

Třiatřicetiletá Pížová připustila, že se svým sedmadvacetiletým partnerem udělali chybu, když úmysl vydat se do hor nikomu neoznámili, neměli u sebe lavinový vyhledávač a celkově podcenili podmínky cesty.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme