Komora lékařů žádá přednostní očkování. Od března se nakazilo 35 tisíc zdravotníků, argumentuje Kubek

Koronavirem se podle České lékařské komory (ČLK) nakazilo od začátku epidemie v Česku přes 35 tisíc zdravotníků, celkem onemocnělo přes 520 tisíc lidí. Bylo mezi nimi 16 tisíc sester a 5700 lékařů. Komora proto žádá, aby byli všichni zdravotníci, nejen vybrané skupiny, očkovaní přednostně, až bude vakcína dostupná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: Profimedia

Stejně jako na jaře by všichni zdravotníci, nikoliv jenom pečující přímo o pacienty s covidem-19 v nemocnicích, měli podle ČLK dostat mimořádné odměny. Komora to napsala v otevřeném dopisu ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Její prezident Milan Kubek ho vyzval k jednání.

Druhou vlnu jsme nezvládli, 7 tisíc mrtvých je strašné číslo, říká Kubek. Naději vidí v očkování

Číst článek

Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 tisíc lékařů a přes 117 tisíc zdravotníků bez lékařského vzdělání. „Zdravotníci se tak stali nejpostiženější profesní skupinou. Teprve za námi na druhém místě je 17 tisíc nakažených učitelů, kteří neměli možnost účinně se před nákazou od svých žáků a studentů chránit,“ uvedl Kubek. Podle něj 26 zdravotníků nakažených covidem-19 zemřelo, z nich bylo 12 lékařů. „Většinou se jedná o ambulantní lékaře, kteří jsou v průměru starší než jejich kolegové v nemocnicích, a navíc se nemohou při práci tak dokonale chránit ochrannými prostředky,“ dodal.

Podle Kubka musí být očkovaní všichni zdravotníci spolu s občany, kteří jsou covidem-19 ze zdravotních důvodů ohroženější, nebo bezprostředně po nich. Komora doporučuje očkovat také zaměstnance sociálních služeb a učitele. Definitivní pořadí určí ministerstvo v očkovací strategii, kterou má předložit vládě 7. prosince.

Úprava kompenzací

Komora také žádá další variantu kompenzační vyhlášky, která by upravovala platby od zdravotních pojišťoven jednotlivým zdravotnickým zařízením. Původní vyšla 1. července. „Byla vydána s předpokladem, že na podzim již žádná další vlna epidemie nepřijde a poskytovatelé zdravotních služeb tak budou moci dohánět ekonomické ztráty z prvního pololetí, kdy nemohli pracovat,“ uvedl Kubek.

Měli bychom zavést tvrdý lockdown jako v Izraeli a omezit průmysl, tvrdí prezident lékařské komory

Číst článek

O nutnosti změnit úhrady zejména pro nemocnice hovořil 20. listopadu i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za pacienta na lůžku intenzivní péče nemocnice dostávají přes 400 000 korun za týden navíc a na běžném lůžku 16 000 korun navíc. „Kompenzace byla připravena na jaře, kdy v nemocnicích ležely desítky, nikoliv stovky nebo tisíce pacientů. Byla dána tím, že nemocnice musely uvolnit celou kapacitu a vymístily celá oddělení, kde by jinak ležely desítky pacientů, aby jich tam leželo jenom několik,“ řekl k tomu tehdy ministr.

Novelizovat vyhlášku se ale letos nestihne, vyžadovalo by to také změnu zákona o veřejném pojištění. „Ministerstvo zdravotnictví proto v této souvislosti přistoupí k vydání metodického pokynu, který je nyní ve fázi přípravy a diskuse,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Podle komory je třeba také s odměnami za druhou vlnu covidu-19 myslet na všechny zdravotníky. Původně je měli už na jaře dostat jen lidé, kteří pracovali přímo s nakaženými pacienty v nemocnicích. Po jednáních s odbory ale byla odměna rozšířena na všechny zdravotníky. Podle komory by ji měli dostat i v ambulantním sektoru. Blatný už dříve uvedl, že o dalších odměnách pro zdravotníky se jedná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme