Česká lékařská komora svolala krizové jednání

Napětí mezi zdravotními pojišťovnami a Českou lékařskou komorou se opět vyhrocuje. Může za to rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které po dohodě s pojišťovnami, odmítlo přidat lékařům a zvýšit úhrady nemocnicím. Podle komory to ohrožuje kvalitu péče. Zaměstnanecké pojišťovny i Všeobecná zdravotní pojišťovna ale tvrdí, že na to nemají dost peněz. ČLK bude o situaci jednat v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průjezd vozu rychlé lékařské pomoci

Průjezd vozu rychlé lékařské pomoci | Foto: Jan Rosenauer

Pokud by ministerstvo chtělo práci lékařů ohodnotit lépe, pak by pojišťovny podle vlastních slov musely vydat ještě letos navíc 24 miliard korun. Potom by však neměly peníze na úhradu zdravotní péče a zdravotnickým zařízením by musely platit s tříměsíčním zpožděním.

"Pacient by mohl začít mít problém, protože zdravotnická zařízení, která nemají za sebou nějakou vyšší ekonomiku, by mohla krachovat," upozorňuje ředitelka VZP Jiřina Musílková. Podle ní by si sice lékaři vyšší platy zasloužili, stát ale na to nejdříve musí najít peníze.

"Pokud by ministerstvo zvedlo mzdové indexy, tak jak chce Česká lékařská komora, tak by byl průměrný plat lékaře podle našich modelací asi 85 tisíc korun, ale znamenalo by to dodat do systému na pokrytí těchto dvacet čtyř miliard nové peníze, které zatím nikde nevidíme," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Musílková.

Lékařská komora tvrdí, že za to VZP může sama, protože sama špatně hospodaří. Na pondělí proto lékaři svolávají krizové jednání, kterého se zúčastní i lékařské odbory a Asociace nemocnic. ČLK žádá také o schůzku premiéra Jiřího Paroubka.

Viktorie Hošková, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme