Česká lékařská společnost by měla určovat příplatky za nadstandardy

Profesoři z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně by měli určovat, za co si budeme u lékaře připlácet. Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce navrhnout, aby rozhodovali o standardu a nadstandardu v lékařské péči. Nadstandardem by se mohly stát lepší oční čočky, kvalitnější endoprotézy nebo některé operace robotem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotická operace srdce

Robotická operace srdce | Foto: nemocnice Na Homolce

Návrhům lékařů pak mohou oponovat zdravotní pojišťovny, pacientské organizace a stavovské komory.

„Operace na operačních robotech, odlehčené sádry, příplatky na lepší materiál nejprve v oblasti očního lékařství, implantáty, endoprotézy třeba pro nějaké špičkové sportovní výkony,“ jmenoval Heger první možné kategorie, za které by si pacienti mohli připlácet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČLS JEP Jaroslav Blahoš zmiňuje jeden z možných nadstandardů

Předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Blahoš zmínil, že by se mohlo platit třeba za opakování některých vyšetření, jako je měření hustoty kostí:

„Když se měří kostní intenzita, standard je jednou za rok, protože častěji to nemá velký význam. Žádná velká změna tam nemůže nastat, jen ve zcela výjimečných případech. V tom případě, že se pacient chce mermomocí dozvědět, jak je to aktuální, méně než po roce, tak si to musí zaplatit.“

Šéf resortu Heger také uvažuje o platbách za porod císařským řezem, který nemá lékařské odůvodnění. „Jeden čas byla v císařských řezech taková móda a v Americe si ženy, aby si ušetřily jisté nepohodlí a postavu, nechaly dítě porodit císařským řezem. Pak se ukázalo, když to bylo 80 procent v každé porodnici, že je to moc. Bylo by možno uvažovat o tom, že žena, která si bude vynucovat císařský řez z medicínsky nepodložených důvodů, by si ho mohla připlatit.“

Cabrnochová: Dojde k zprůhlednění systému

Za Českou lékařskou společnost působí v ministerské pracovní skupině, která se zabývá změnami v seznamu zdravotních výkonů, i předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

Revize seznamu výkonů a definice úhradového standardu je podle ní nezbytnou součástí reformy zdravotnictví, protože každý výkon s sebou nese materiálové náklady a je nutné vytvořit prostředí, v němž si může pacient nadstandard doplatit. Doufá, že až se tato část reformy provede, že si pacient bude moci doplácet, dojde k zprůhlednění celého systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hana Cabrnochová z Odborné společnosti praktických dětských lékařů hovořila o platbách za výkony ve Stalo se dnes

Změnou proti stávající praxi, kdy si pacienti museli vyšší kvalitu například odlehčené sádry nebo lepší endoprotézy hradit v plné výši, je pouhé doplácení rozdílu mezi standardem a nadstandardem. K tomu je však nutný přesný seznam všech úhrad.

Cabrnochová se neobává, že by se zhoršila úroveň ošetření těch, kteří na doplatky nebudou mít prostředky. I levné výkony musí mít maximální kvalitu.

„Je iluzorní se domnívat, že všichni obyvatelé České republiky chtějí jezdit ve starých autech. Jen má každý z nás jinou míru priority. Někdo bude mít zájem připlácet si na vyšší kvalitu a ten, kdo nebude mít zájem, musí vědět, že ta kvalita, která je v plné úhradě, je dostačující a na dostačující úrovni lékařské vědy a měla by v té minimální ceně být velmi kvalitní,“ ujišťuje.

Navíc to prý bude impuls pro vznik komerčního pojištění, protože teprve definicí úhrad se definuje komerční produkt, který bude pro zdravotní pojišťovny zajímavý.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme