Česká nemocnice na Srí Lance prý předčasně skončí
Česká mobilní nemocnice na Srí Lance prý předčasně ukončí svou činnost a vrátí se v dubnu domů. Prohlásil to její ředitel Jaromír Dolanský. Nemocnici, která měla pomáhat v oblasti postižené vlnou tsunami, v lednu na Srí Lanku na žádost místních úřadů poslala liberecká společnost Hand for Help. Zůstat přitom měla minimálně do července. Hlavně porodnická část zařízení se však potýkala s nedostatkem pacientek.
Na jedné straně přeplněná a zastaralá místní nemocnice, kde se v jedné místnosti na dvaceti postelích tísní 70 žen, na druhé moderní zařízení z 21. století, které postavili čeští zdravotníci. Zeje ale prázdnotou a dosud v něm bylo přivedeno na svět jediné dítě. Příčinou je podle ředitele Jaromíra Dolanského ne vždy dobrá spolupráce se srílanskými kolegy.
Hlavním problémem je však systém tamního zdravotnictví. Dle zákonů je sice zadarmo, za porod se ale musí - neoficiálně - platit v přepočtu 300 dolarů. Kdo je nedá, má smůlu. Ženy se tak bojí rodit v českém zařízení, protože po odjezdu polní nemocnice prý zůstanou opět napospas srílanským lékařům a případné pomstě.
Srílanský ministr zdravotnictví Da Silva sice pro Český rozhlas vyjádřil radost nad působením české nemocnice, ale potíže nezastíral. "V oblasti města Galle jsme se museli starat o 1000 až 2500 porodů měsíčně, proto jsme přivítali příjezd české porodnice. Problémy se ale objevily a my o nich jednáme."
Rodit, či nerodit v české nemocnici? tato otázka se tak stala politickým problémem. Zařízení však zatím pracuje dál, jak Českému rozhlasu potvrdila jedna z lékařek Jitka Kroužilová. "Od včerejška máme pět pacientek, včera nám přivezli dvě po císařském řezu, dneska další tři. Budou tady zhruba pět dní."