Příliš reálné. Obchodní inspekce zakázala prodej molitanových muffinů a croissantů

Velmi zdařilé napodobeniny dortíků – muffinů a obložených croissantů, oblíbených u dětí, objevila v kamenné provozovně na Tachovsku Česká obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Jsou vyrobené z molitanu a sladce voní. Inspektoři na místě jejich prodej zakázali. Řekl to její ředitel Jan Řezáč.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napodobenina muffinu vyrobená z molitanu | Zdroj: Česká obchodní inspekce

„Svým tvarem a barevným provedením věrně napodobují originál včetně konzistence. Materiál je také příjemný, měkký, z pěnového tvrdšího molitanu a odpovídajícím způsobem i voní. Zejména muffin svým vanilkovým aroma přímo vybízí k ochutnání," uvedl.

Napodobenina obloženého croissantu vyrobená z molitanu | Zdroj: Česká obchodní inspekce

Také croissant voní po uzenině a zelenině. Tyto velmi kvalitně provedené produkty jsou podle Řezáče obzvláště nebezpečné, neboť nejen malé děti nebo senioři, ale i běžný dospělý mohou výrobek bez problémů zaměnit za potravinu.

Rizikem jsou pak zažívací problémy až po možnost zadušení malou částí, která by dětem vůbec neměla přijít do úst. „Navíc tyto výrobky, které byly nabízeny v transparentních krabicích po šesti kusech, byly deklarovány jako hračky pro děti,“ dodal ředitel.

Inspekce varuje před holicím strojkem, při jeho použití hrozí zásah elektrickým proudem

Číst článek

Šlo o čínské produkty distribuované polským dovozcem. Česká obchodní inspekce (ČOI) na místě zakázala jejich prodej a odvezla si vzorky, na něž nechá zpracovat odborný posudek. „Tím se prokáže nebezpečnost,“ uvedl. Pokuty se mohou v krajním případě vyšplhat do milionů korun.

V minulosti ČOI na západě Čech zachytila svíčky z vosku ve tvaru jablka, křížaly z jablek a hrušek a napodobeniny marcipánových zákusků. Byly ale výrazně primitivněji provedené.

ČOI při kontrolách mimo jiné sleduje, zda se na trhu nevyskytují výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami. Jde hlavně o více či méně zdařilé napodobeniny ovoce, bonbónů či zákusků. „Ty mohou upoutat pozornost dětí či osob se sníženou rozpoznávací schopností, které je mohou zaměnit se skutečnou poživatinou,“ dodal ředitel.

„Svým tvarem a barevným provedením věrně napodobují originál včetně konzistence. Materiál je také příjemný, měkký, z pěnového tvrdšího molitanu a odpovídajícím způsobem i voní. Zejména muffin svým vanilkovým aroma přímo vybízí k ochutnání," uvedl ředitel České obchodní inspekce. | Zdroj: Česká obchodní inspekce

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme