Česká obchodní inspekce odhalila podvody s naftou

Kauza podobná podvodům s lehkými topnými oleji - to si myslí o nedávném odhalední České obchodní inspekce ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Inspekce zjistila, že v průměru každá desátá benzinová stanice "pančuje" motorovou naftu topnými oleji. Ty jsou osvobozeny od daně, zatímco na litr nafty se vztahuje téměř desetikorunová spotřební daň. Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje razantnější kontroly. O případ se už začala zajímat finanční policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný je přesvědčen, že vše ukazuje na organizovaný zločin, a to hlavně rozsahem. "Když si vezmeme 10 procent, to je každá desátá čerpací stanice má s tímto problém. Je předpoklad, že to nedělá malá skupinka lidí. Podle našich výsledků je to problém celé České republiky."

Česká obchodní inspekce má podle svého ředitele Pěkného zjištěno, kdo naftu dodává: "Teď je předčasné říkat, kdo v tom jede nebo kdo má na tom zájem. Předáváme naše zjištění celníkům a policii."

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban připustil, že jde o obdobu známé kauzy lehkých topných olejů. Odhadnout výši daňových úniků zatím podle něj není možné, ale přímá rizika nesou momentálně i motoristé. Ti si mohou poškodit automobily. Ředěné pohonné hmoty navíc mohou snížit výkon motoru, a tím ohrozit bezpečnost silničního provozu, například při předjíždění.

"Z tohoto důvodu Česká obchodní inspekce bude daleko razantnější, počet kontrol se zvýší až na dva a půl tisíce odběrů. Spolupracujeme velmi účinně s policií a s celními orgány. Občané se mohou spolehnout, že zasáhneme velmi razantně," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu ministr Urban, pod jehož resort ČOI spadá.

Česká obchodní inspekce a celní orgány začaly prošetřovat prodej nafty s příměsí levnějšího topného oleje. Policejní prezidium ale tvrdí, že jde jen o několik jednotlivých případů, rozhodně prý ne o větší množství.

Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme