Inspekce rozdala za padělané zboží pokuty v hodnotě 4,6 milionu korun. Žebříček vede textil

Holešovická tržnice, ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) zajistila ve třetím čtvrtletí přes 10 000 padělků spotřebního zboží, hodnota originálů byla vyčíslena na víc než 24 milionů korun. Porušení ochranných známek zjistili kontroloři ve zhruba 16 procentech ze 312 kontrol. Proti minulému čtvrtletí to je mírný pokles. ČOI pravomocně dala 281 pokut za bezmála 4,6 milionu korun, a to za padělky i porušení dalších právních předpisů, uvedla inspekce v pondělní tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od 1. července do konce září inspektoři ČOI v provozovnách a prodejních místech ověřovali, zda prodávající neporušují práva duševního vlastnictví. Ze 312 provedených kontrol zjistili inspektoři porušení právních předpisů v 234 případech, což činí 75 procent. U 48 kontrol objevili padělky, což je téměř 16 procent.

ČOI se s padělky nejčastěji setkává na hranicích s Německem a Rakouskem, kde stále fungují tržiště se stánky. V Praze se po uzavření holešovické tržnice podle inspektorů přesunul prodej a nabízení těchto výrobků na takzvané bleší trhy ve Vysočanech, které se konají o víkendech a svátcích.

Z hlediska sortimentu se nejčastěji prodávají padělky oděvů a textilních výrobků. Klesá počet zabavených audio výrobků – například kompaktní disky téměř mizí z trhu. Ze značek je nejvíce zabavených výrobků ochranných známek Adidas a Nike.

ČOI považuje počet padělků za stále vysoký, kontroly proto budou pokračovat i v příštím roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme