Obchodní inspekce varuje před novými internetovými obchody, které prodávají roušky. Řeší desítky stížností

Česká obchodní inspekce dostává denně desítky upozornění kvůli tomu, že si lidé na internetových stránkách objednali a zaplatili roušky či respirátory, které následně nedorazily. Sdělil to její mluvčí Jiří Fröhlich. Inspekce proto varuje před stále novými internetovými obchody.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v roušce

Lidé si musí při pohybu venku zakrývat ústa a nos rouškou nebo jinou látkou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prodejci podle České obchodní inspekce nemohou zajistit doručení zboží nebo tvrdí, že zboží je teprve u dodavatele, ale peníze požadují okamžitě.

Virus se v teplejším podnebí šíří hůř, tvrdí vědci. Věří, že počasí by mohlo pandemii zpomalit

Číst článek

Typickým příkladem podvodného jednání jsou podle inspekce stránky, které vypadají jako spolehlivý e-shop a nabízejí roušky za extrémně vysoké ceny. „Zvýšená ceny jen odráží aktuální nedostatečně uspokojenou poptávku na trhu, ale objednáním ani za tuto vyšší cenu garanci doručení v očekávaném termínu spotřebitel nemá,“ uvedl Fröhlich.

Na jeden z internetových obchodů, který nabízí roušky, antibakteriální gely a další zdravotnické ochranné pomůcky, podala trestní oznámení Pirátská strana. Obchod svetomat.cz podle ní zveřejnil doporučení a recenze fiktivních osob. Současně inzeruje rozvoz ze skladu do 24 hodin, po zaplacení předem však informuje, že zboží bude doručeno až do 40 dnů. Piráti v tom spatřují trestný čin podvodu.

Seznam prodejců

Mezi další podobné weby zařadila inspekce nově také rouska-na-usta-cz.com, rusko-na-tvar-kn95-sk.com či infrateplomer-cz.com. Jako provozovatel webu není podle České obchodní inspekce uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. „Navíc se nejedná o e-shop v pravém slovy smyslu, útočníkům jde především o sběr dat,“ dodal Fröhlich. Na rizikové weby upozorňuje Česká obchodní inspekce na svých stránkách, kde lze nalézt seznam prodejců, kterým se raději vyhnout.

V Česku zemřel šestý pacient s koronavirem, nakažených je celkem 1654 lidí

Číst článek

Inspekce také vydala doporučení lidem, jak se podvodným prodejcům vyhnout. Nakupující by si měl vybrat pouze obchodníka, se kterým má již dobré zkušenosti, nebo takového, u kterého je alespoň možné nalézt kontakt a IČO. Lidé by si také měli ověřit sídlo prodejce, protože například u obchodníků z Číny či Panamy se bude velmi složitě uplatňovat reklamace. Možností, jak si lépe vybrat, je také přečíst si zkušenosti ostatních zákazníků.

V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Stát za jejich nákup v zahraničí vynaložil dosud tři miliardy korun. Už předtím, než se na začátku března v Česku objevily první potvrzené případy nákazou nemocí COVID-19, hlásili prodejci, že respirátory či roušky jsou na českém trhu nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme