Další rezignace v čele Sokola. Z funkce odstoupil jednatel Těšitel, chce zklidnit situaci v organizaci

Jednatel Sokola Josef Těšitel rezignoval na svou funkci, uvedla v pátek organizace na webu. K odstoupení ho v souvislosti s mnohamilionovým podvodem v organizaci vyzývali někteří členové. Dočasně pověřenou osobou s podpisovým právem jednatele bude náčelník České obce sokolské a člen předsednictva Petr Svoboda, rozhodlo předsednictvo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyršův dům

Tyršův dům, sídlo České obce sokolské | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na nadcházejícím jednání výboru v sobotu 27. dubna, kdy se bude volit nový starosta a další členové předsednictva, organizace nového jednatele volit nebude.

Návrhy na kandidáty se podle vnitřních směrnic mohou podávat nejpozději měsíc před jednáním výboru. Vedením Sokola je od březnové rezignace Hany Moučkové dočasně pověřený 1. místostarosta Martin Chlumský, který je jediným kandidátem na starostu.

Pomohou odhalit milionovou krádež? Sokolové získali dokumenty o uzavřených úvěrových smlouvách

Číst článek

Těšitel svou rezignaci oznámil v pátek na mimořádném zasedání předsednictva České obce sokolské. Odstoupil i z pozice člena předsednictva a výboru Sokola.

„Po zralé úvaze a vzájemné domluvě s Martinem Chlumským jsme dospěli k závěru, že po osmi letech ve funkci jednatele skončím. Myslím, že za tu dobu jsem pro náš spolek odvedl kus práce. Odchod jsem avizoval už loni a věřím, že tento krok napomůže situaci v Sokole zklidnit, což je nyní před sletem naprosto zásadní,“ uvedl Těšitel.

Členem předsednictva byl od roku 2001.

„Rád bych bratru Josefu Těšiteli poděkoval za jeho dlouholetou a obětavou práci pro Českou obec sokolskou. Jeho rozhodnutí respektuji,“ řekl Chlumský.

Výbor České obce sokolské bude v sobotu 27. dubna volit starostu a členy předsednictva. Celkem se přihlásilo pět kandidátů.

Chlumský se jako jediný uchází o post starosty, zbylí čtyři se ucházejí o další posty v předsednictvu. Funkční období všech zvolených bude do roku 2025, kdy se uskuteční volební sjezd Sokola.

Úvěrový podvod 

Moučková rezignovala na mimořádném březnovém jednání Výboru České obce sokolské, které se konalo kvůli odhalení bankovního a úvěrového podvodu v organizaci.

Rezignace starostky si vážíme. Zásadní bude obnovit důvěru v náš spolek, říká nový dočasný šéf Sokola

Číst článek

Podle policie se ho dopustila bývalá asistentka Moučkové. Sokol již dříve uvedl, že pracovnice spáchala v jeho sídle sebevraždu. Podle policie jedna z podezřelých z podvodu zemřela, ale okruh podezřelých nebyl uzavřen.

Na jednání tehdy rezignoval i další člen předsednictva Jan Boris Uhlíř. Na vlastní žádost skončil i ředitel kanceláře České obce sokolské Marek Tesař, jako důvod uvedl chování a postoj k Moučkové.

K rezignaci vyzývali Moučkovou zástupci a starostové některých žup. Někteří požadovali i rezignaci Těšitele, k jeho odstoupení ze všech funkcí opakovaně vyzývali v otevřených dopisech Sokolové ze středočeských Dobřichovic.

Letní slet 

Těšitel bude do XVII. všesokolského sletu dále zodpovídat za materiální zajištění účastníků sletu, tedy za zajištění cvičebních úborů, sletového náčiní a nářadí, a zůstane členem sletového týmu.

50 milionů fuč. Podle reportéra je otázkou, zda asistentka u Sokolů ‚jela‘ v podvodech sama

Číst článek

Chlumský po březnovém jednání novinářům řekl, že Sokol pod dočasným vedením vypíše externí audit financí a bude se dál připravovat na letní slet.

Podle dosavadních zjištění Sokola činí škoda v ústředí organizace 46 milionů korun. Největší část, asi 36 milionů, pochází z úvěrových smluv, které byly uzavřeny bez souhlasu a autorizace předsednictva a nebyly vedeny v účetnictví spolku, uvedl dříve mluvčí organizace Radek Smekal.

Další část byla rozpočtová rezerva, asi šest milionů korun, či jistina složená nájemci Tyršova domu, asi 3,5 milionu Kč. Smekal uvedl, že šlo o peníze na samostatných účtech, které Sokol nevyužívá pro běžný provoz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme