Jednohlasná podpora. Předsednictvo Pirátů pověřilo Bartoše podepsáním koaliční smlouvy nové vlády

Republikové předsednictvo Pirátské strany v neděli pověřilo předsedu strany Ivana Bartoše podepsáním koaliční smlouvy vznikající vlády, na které se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Rozhodnutí vedení strany bylo jednohlasné. O rozhodnutí předsednictva v neděli večer informovala mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:02 7. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice Piráti a Starostové

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zástupci stran budou koaliční dohodu podepisovat v pondělí. Následně bude smlouva předána k ratifikaci nejvyššímu orgánu Pirátů, kterým je Celostátní fórum. Výsledek celostranického referenda by měl být znám v pondělí 15. listopadu.

Jak si Piráti a STAN rozdělí sedm ministerstev? Poměr bude 4:3 pro Starosty, potvrdil Bartoš

Číst článek

Schválení dokumentu celostátním fórem bude podle Bartoše stěžejní. „Chceme dát všem Pirátkám a Pirátům co možná nejvíce informací týkajících se takto důležitého rozhodnutí, aby mohlo dojít k opravdu informovanému a demokratickému rozhodnutí,“ uvedl předseda Pirátů.

O nové vládě vyjednávali Piráti spolu se Starosty a koalicí Spolu tvořenou ODS, lidovci a TOP 09. Celostátní konference KDU-ČSL schválila koaliční smlouvu a program formující se vládní koalice v pátek, stejně jako TOP 09. Ve čtvrtek dokumenty posoudily a schválily stranické orgány občanských demokratů a Starostů.

Nový většinový kabinet bude mít 18 členů. Oproti současné vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace. Piráti mají mít v kabinetu tři ministry, a to pro místní rozvoj, zahraničí a pro legislativu.

Koalice Pirátů a Starostů v říjnových volbách do sněmovny získala 37 mandátů za 15,6 procenta hlasů. Kvůli preferenčním hlasům však v dolní komoře zasedne 33 poslanců za STAN a čtyři za Piráty, kteří do koalice vstupovali jako silnější uskupení.

Dnes mě Republikové předsednictvo Pirátské strany pověřilo podepsáním koaliční smlouvy vznikající vlády koalic Spolu a Pirátů se Starosty. Rozhodnutí vedení strany bylo jednohlasné. Výsledek hlasování našeho Celostátního fóra by měl být znám 15.listopadu.

21:57 – 07. 11. 2021

17 1152

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme