Česká policie a Europol: Válka mezinárodnímu zločinu

Česká policie se významně zapojí do boje proti mezinárodním zločincům. V úterý totiž podepsala dohodu o spolupráci s Europolem. Naši policisté by se měli stát jedním ze základních kamenů boje s organizovanými skupinami teroristů a nelegálních obchodníků. Čeští policisté budou více spolupracovat s bezpečnostními složkami zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Pro ně je totiž naše republika svou polohou důležitou křižovatkou obchodu s drogami, lidmi a pašovanými zbraněmi. "Spousta zboží putuje právě přes Českou republiku, jako důležitou křižovatku po tzv. Balkánské cestě. Z toho důvodu je úzká spolupráce nezbytná", říká šéf Europolu Jürgen Storbeck. Podle něho by se celý region měl stát svobodnou a bezpečnou oblastí.

Přehrát

00:00 / 00:00

F.Lutonský: Spolupráce s Europolem

V České republice by také v brzké době měl začít platit i tzv. evropský zatykač. Ten by pak bez zdlouhavých byrokratických průtahů zjednodušill zatýkání zločinců i v jiné, než mateřské zemi.

Europol je policejní organizace Evropské unie, jejímž úkolem je sběr a výměna dat sloužících ke společnému boji proti organizovanému zločinu, proti pašerákům drog a mezinárodním gangům. Vznikl v roce 1994 ve formě protidrogové jednotky, postupně je jeho působnost rozšiřována. Europol sídlí v Haagu a jeho členy jsou členské státy Evropské unie.

Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme