Čeští policisté budou v létě pomáhat turistům v cizině. Hlídky zamíří do Chorvatska a Bulharska

Čeští policisté na začátku prázdnin opět pojedou sloužit do Chorvatska a Bulharska. Tam české hlídky letos dokonce posílí. Do poloviny září se tak na balkánském pobřeží vystřídá celkem 16 policistů. V oblíbených destinacích budou pomáhat a radit českým turistům, kteří se ocitnou v nesnázích. V minulých letech s krajany řešili například drobné krádeže, výtržnictví nebo dopravní nehody.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Čeští policisté loni pomáhali například u dopravní nehody bulharského autobusu s 53 českými turisty. Nehoda na cestě z letiště Burgas do cílové destinace Primorsko si vyžádala několik těžkých zranění. Policisté tlumočili při lékařských ošetřeních, u výslechů před policejním orgánem, před prokurátorem," popsala Radiožurnálu případ z loňského léta mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Hlídky loni zasahovaly také u utonulého českého turisty v oblasti Kiten nebo u nálezu pětileté české holčičky, která se sama potulovala v půl druhé ráno na ulici v Primorsku.

V uniformách, ale beze zbraní

Také letos policie vyšle své hlídky do oblastí v Chorvatsku a Bulharsku, kam každoročně míří nejvíce českých turistů, dodává Nguyenová s tím, že do Bulharska letos zamíří hlídka navíc.

Větší pomoc pro Čechy na dovolené. Ministerstvo zahraničí otevřelo sezónní konzulát ve Splitu

Číst článek

„V Bulharsku budou policisté oproti předchozím letům působit nejen v oblasti Primorsko, ale nově také v oblasti Nesebar na Slunečném pobřeží. Výkon služby bude probíhat ve dvoučlenných hlídkách, v národních uniformách, beze zbraní a donucovacích prostředků."

Potíže se zákonem

Chorvatsko ani Bulharsko ale nejsou země, odkud se Češi hlásí zastupitelským úřadům s největšími potížemi se zákonem.

„Nejvíc českých delikventů se celoročně obrací na české konzuláty s žádostí o pomoc ve Velké Británii, Německu, Rakousku nebo Spojených státech,“ přibližuje Radiožurnálu Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

„Ke konci loňského roku eviduje ministerstvo zahraničních věcí celkově ve vazbě či výkonu trestu v zahraničí 1031 Čechů. Pro Evropu jsou to často trestné činy spojené s řízením motorových vozidel, majetkové delikty nebo podvody. Pro Asii jsou typické trestné činy spojené s pašováním čehokoliv. A pro Střední a Latinskou Ameriku jsou to trestné činy spojené s porušením pobytových podmínek a drogovými delikty," dodává.

Nepřesné údaje

Za ty bylo podle údajů ministerstva zahraničí ke konci loňského roku v zahraniční vazbě nebo vězení celkem 134 Čechů. To ale podle Ireny Valentové pravděpodobně nebude konečné číslo. Statistiky ministerstva totiž nemusí být úplné.

Operativní a politický plán: Rakousko řeší s balkánskými státy rostoucí počet migrantů

Číst článek

„Ne vždy, kdy se Čech dostane do nějaké krizové situace, nebo kdy je zadržen, tak se obrátí na naši ambasádu s žádostí o konzulární pomoc. Někteří Češi i s ohledem na závažnost různých těch činů jsou schopni si tu situaci řešit sami nebo mají nějaké důvody, proč nechtějí o tom informovat český zastupitelský úřad v zahraničí."

Počty zadržených v zahraničí, kteří se o pomoc naopak přihlásili, na začátku letošního roku rozšířila například mladá Češka z Uherského Hradiště. Pákistánské úřady ji obžalovaly za pašování heroinu a ve vězení v provinčním městě Láhaur čeká na rozsudek už od ledna. Asi nejznámějším českým vězněm v zahraničí pak zůstává uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.

V nejpřísněji střežené věznici Jihoafrické republiky si odpykává pětatřicetiletý trest za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme