Čeští policisté budou v létě pomáhat turistům v cizině. Hlídky zamíří do Chorvatska a Bulharska

Čeští policisté na začátku prázdnin opět pojedou sloužit do Chorvatska a Bulharska. Tam české hlídky letos dokonce posílí. Do poloviny září se tak na balkánském pobřeží vystřídá celkem 16 policistů. V oblíbených destinacích budou pomáhat a radit českým turistům, kteří se ocitnou v nesnázích. V minulých letech s krajany řešili například drobné krádeže, výtržnictví nebo dopravní nehody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Čeští policisté loni pomáhali například u dopravní nehody bulharského autobusu s 53 českými turisty. Nehoda na cestě z letiště Burgas do cílové destinace Primorsko si vyžádala několik těžkých zranění. Policisté tlumočili při lékařských ošetřeních, u výslechů před policejním orgánem, před prokurátorem," popsala Radiožurnálu případ z loňského léta mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Hlídky loni zasahovaly také u utonulého českého turisty v oblasti Kiten nebo u nálezu pětileté české holčičky, která se sama potulovala v půl druhé ráno na ulici v Primorsku.

V uniformách, ale beze zbraní

Také letos policie vyšle své hlídky do oblastí v Chorvatsku a Bulharsku, kam každoročně míří nejvíce českých turistů, dodává Nguyenová s tím, že do Bulharska letos zamíří hlídka navíc.

Větší pomoc pro Čechy na dovolené. Ministerstvo zahraničí otevřelo sezónní konzulát ve Splitu

Číst článek

„V Bulharsku budou policisté oproti předchozím letům působit nejen v oblasti Primorsko, ale nově také v oblasti Nesebar na Slunečném pobřeží. Výkon služby bude probíhat ve dvoučlenných hlídkách, v národních uniformách, beze zbraní a donucovacích prostředků."

Potíže se zákonem

Chorvatsko ani Bulharsko ale nejsou země, odkud se Češi hlásí zastupitelským úřadům s největšími potížemi se zákonem.

„Nejvíc českých delikventů se celoročně obrací na české konzuláty s žádostí o pomoc ve Velké Británii, Německu, Rakousku nebo Spojených státech,“ přibližuje Radiožurnálu Irena Valentová z ministerstva zahraničí.

„Ke konci loňského roku eviduje ministerstvo zahraničních věcí celkově ve vazbě či výkonu trestu v zahraničí 1031 Čechů. Pro Evropu jsou to často trestné činy spojené s řízením motorových vozidel, majetkové delikty nebo podvody. Pro Asii jsou typické trestné činy spojené s pašováním čehokoliv. A pro Střední a Latinskou Ameriku jsou to trestné činy spojené s porušením pobytových podmínek a drogovými delikty," dodává.

Nepřesné údaje

Za ty bylo podle údajů ministerstva zahraničí ke konci loňského roku v zahraniční vazbě nebo vězení celkem 134 Čechů. To ale podle Ireny Valentové pravděpodobně nebude konečné číslo. Statistiky ministerstva totiž nemusí být úplné.

Operativní a politický plán: Rakousko řeší s balkánskými státy rostoucí počet migrantů

Číst článek

„Ne vždy, kdy se Čech dostane do nějaké krizové situace, nebo kdy je zadržen, tak se obrátí na naši ambasádu s žádostí o konzulární pomoc. Někteří Češi i s ohledem na závažnost různých těch činů jsou schopni si tu situaci řešit sami nebo mají nějaké důvody, proč nechtějí o tom informovat český zastupitelský úřad v zahraničí."

Počty zadržených v zahraničí, kteří se o pomoc naopak přihlásili, na začátku letošního roku rozšířila například mladá Češka z Uherského Hradiště. Pákistánské úřady ji obžalovaly za pašování heroinu a ve vězení v provinčním městě Láhaur čeká na rozsudek už od ledna. Asi nejznámějším českým vězněm v zahraničí pak zůstává uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.

V nejpřísněji střežené věznici Jihoafrické republiky si odpykává pětatřicetiletý trest za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme