Hnutí ANO vyvolalo další mimořádnou schůzi Sněmovny. Týkat se bude situace České pošty

Poslanci opozičního hnutí ANO vyvolali pátou mimořádnou schůzi Sněmovny v poslední době. Ta se bude týkat situace v České poště. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) schůzi svolala na středu 8. března odpoledne, informoval její mluvčí Martin Churavý. Ve stejný den se poslanci také sejdou ještě na dvou schůzích svolaných rovněž na podnět hnutí ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek) | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednat se bude o návrhu na zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu s následnou pravidelnou valorizací a k cenám potravin.

Už v pátek svolala Pekarová Adamová z podnětů zákonodárců ANO dvě schůze, a to k dostupnosti některých léků a k návrhu na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků.

S nižší valorizací v principu souhlasím. Nemohu ale souhlasit s něčím protiústavním, říká senátor Canov

Číst článek

Termín jejich zahájení bude záviset zejména na postupu nynější mimořádné schůze svolané z podnětu koaličních poslanců ke sporné vládní předloze na snížení červnové valorizace důchodů.

Česká pošta hospodaří v posledních letech v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun.

Provozní výnosy v roce 2021 vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.

Transformace České pošty 

Stát chce letos zahájit rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude snížení nákladů a zmodernizování služeb.

Ukrajinští diverzanti pronikli do Brjanské oblasti, zní z Ruska. Kyjev mluví o provokaci

Číst článek

Řešit se bude podle únorového vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i možné rozdělení státního podniku a služeb. Pod státem by mohly podle předběžných plánů dál zůstat služby, které nemají ziskový charakter, například listové zásilky.

Do druhé odnože by pak mohly přejít služby, které mohou být na trhu konkurenceschopné, třeba balíkové nebo logistické služby. Tato část by mohla mít podle Rakušana podobu akciové společnosti, v níž by měl stát plný nebo alespoň částečný podíl.

Pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán začátkem března řekl, že transformace podniku bude mít dopad na počet poboček i na portfolio produktů a služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme