Česká pošta nabídla svoji centrálu v aukci, cena začíná na 1,3 miliardy. Zájem má pražský magistrát

Česká pošta nabídla na portálu veřejné správy k prodeji budovu na rohu Jindřišské ulice a Politických vězňů v Praze. Během 30 dnů o ni mohou projevit zájem státní instituce. Minimální cena je ve výši odhadu 1,325 miliardy korun, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrála České pošty v jindřišské ulici (ilustrační foto)

Centrála České pošty v jindřišské ulici (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud o budovu nebude mít zájem nikdo ze státního sektoru, začne podnik připravovat nabídku na prodej ostatním subjektům. O budovu již dříve projevil zájem magistrát hlavního města. „Věřím, že Česká pošta dodrží naší dohodu a u Jindřišské umožní Praze dorovnat nejvyšší nabídku ze soutěže,“ řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Primátora Svobodu ‚zaskočila‘ zpráva o prodeji pošty v Jindřišské ulici v e-aukci. Praha ji chce koupit přímo

Číst článek

Společně s kupní smlouvou se bude uzavírat nájemní smlouva, na jejímž základě bude Česká pošta oprávněna využívat zastřešenou dvoranu hlavní pošty, dále prostory v druhém nadzemním podlaží a šest parkovacích stání na nezastřešeném dvoře.

Zájem pražského magistrátu zúčastnit se případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky a dalších nemovitostí schválili pražští zastupitelé koncem června. Město tehdy uvedlo, že by preferovalo přímý odkup nemovitostí. Magistrát má zájem i o budovu v Moravské ulici v Praze 2.

Snižování ztráty

Rozsáhlá novorenesanční budova v Jindřišské ulici byla postavena v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřována. V roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. Pošta v ní nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí ředitelství České pošty. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v budově sídlí od roku 1873.

Uprostřed září pošta prodala v elektronické aukci tři nepotřebné nemovitosti v pražské Krči. Dohromady za ně získá téměř 400 milionů korun. Pošta ve snaze snížit ztrátu zrušila od letošního července v Česku tři stovky poboček a ohlásila, že se bude zbavovat majetku. Každou ze tří nabízených nemovitostí pošta prodávala prostřednictvím vlastní aukce. Nejvyšší vyvolávací cenu, přes 310 milionů korun, měla budova v ulici Na Strži.

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto sáhla k úsporným opatřením. Ke konci června uzavřela 300 z celkového počtu 3200 poboček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme